1. YAZARLAR

  2. Yusuf Haseki

  3. Adapazarlı bir Ermeni; Nubar Afeyan
Yusuf Haseki

Yusuf Haseki

Adapazarlı bir Ermeni; Nubar Afeyan

A+A-

Mekke’den dönen Hacıların, Karantinaya alınmak istendiği olaylar sırasında Müslüman, üstelik Umreci bir abimiz, Muhtemelen Müslüman evladı bir güvenlikçiye!  Tükürerek “Hastalık varsa, sana da bulaşsın” dediği iddia edildiği günün ertesi Sabahı, Amerika’dan bir haber düştü haber sitelerine ama pek de dikkat çekmedi.

 

İki Çocuk annesi 44 yaşındaki Jennifer Haller (muhtemelen Hıristiyan), kesinlikle Korona Virüs hastası olmamasına rağmen ABD geliştirilen bir Aşı için ilk uygulamayı kendinde gönüllü denettiği, yani Virüsü vücuduna zikrettirdiği haberlere düştü.

100 dolar gibi Sembolik bir bedel ile böyle bir riske neden girdiği sorulduğunda;

‘’ Son Günlerde çok çaresizlik hissediyor ve çok üzülüyordum. İnsanlık adına ne yapabilirim diye düşünürken bu fırsat önüme çıktı. Böyle bir riske girmeye değerdi, Çocuklarım da bu kararımı destekledi ve ilk aşıyı vücudum da denettiriyorum. Tek umudum başarılı olmasıdır ’’ Diye açıklıyor Hırstıysan Jennifer Haller.

Peki bu aşı nereden çıkmış?

ADAPAZARI, ADANA VE SON DURAK ABD...

Aşı, Amerika’nın resmi bir kuruluşu olan Ulusal Alerji ve Salgın Hastalıklar Enstitüsünden bilim adamları ve Moderna İlaç Şirketi tarafından birlikte geliştirilmiş.

Enstitü nün Başkanı Anthony Fauci, ABD’nin Sağlık Bakanı…

Aşıyı Üreten Şirketin Büyük ortağı ise Adapazarlı Ermeni bir ailenin Genç ferdi, Nubar Afeyan.

Büyük ailesi 1915 olaylarındaki Tehcirde Adapazarı’ndan İstanbul’a taşınmış. Aile oradan Halep tarafına gönderilmişler. Büyük amcalar tehcir yolunda İyi Almanca bildiği için Adana da Almanlar tarafından keşfedilmiş ve Bağdat Demir Yolu inşaatında çalıştırılmaya başlanmış.

Daha sonra Beyrut’a yerleşen aile, halalarının eşi doktor olması, Osmanlı adına çalıştığı için o yılların kaosundan kurtulabilmişler ve Oradan Bulgaristan’a taşınmışlar.

Nubar’ın babası orada doğmuş (1929). Baba oradan İstanbul’a Yumurta ticareti vs. ile Anayurdu ile ilişkileri hep devam etmiş. Fakat Bulgaristan’a Komünizm gelince, oradan da Sahte bir İran Pasaportuyla tekrar Beyrut’a taşınmışlar.

KAZANMANIN EN İYİ YOLU ‘’ YARATMAK, KEŞFETMEK, HARİKA ŞEYLER YAPMAK’’

Nubar Afeyan yaratıcılığını ve mücadeleciliğini, Beyrut da aynı odayı paylaştığı, 101 yaşına kadar yaşamış olan Teyzesinden öğrendiğini şöyle ifade ediyor.

‘’ Beyrut da genç bir çocukken odayı onunla paylaştım. Neredeyse 101 yaşına kadar yaşadı ve hafızası ve ruhu sadece aklımda değil, evimizde hala yaşıyor.  Onun, ‘kazanmanın en iyi yolu, Yaratmak, Keşfetmek ve Harika Şeyler yapmak gerekir’ tavsiyesini hiçbir zaman unutmadım.

Nubar ve Ailesi, Nubar 13 yaşındayken Kanada ya göçmüş.

Nubar Afeyan MIT de okumuş (1987) ve mezun olduktan sonra da Moderna İlaç firmasını kurmuş…

İnsanlığın başına birden tehdit olan ve şu an itibariyle ilk ve tek umut olan aşı işte bu topraklardan gitmek zorunda bırakılan Bir Ermeni Ailenin ferdi tarafından tüm insanlığa sunulmak üzere…

1962 Beyrut doğumlu Nubar Afeyan, bugün Amerika’nın biyo -teknoloji ve fen bilimleri alanın da en önde gelen girişimci bilim adamlarından imiş…

İnsanlığın dini, Irkı, mezhebi, rengi var mı?  Olabilir mi?

Galiba Kötü İnsan, iyi insan! bütün mesele bu...

Adapazarı’ndan yola çıkan Afeyan ailesinin hikayesini Merak edenler için kaynak;

 https://auroraprize.com/en/stories/detail/regular/1afeyan

Kaynaklar: Açık medya, Agos

Önceki ve Sonraki Yazılar