1. YAZARLAR

  2. Deniz Cömertpay

  3. Farklı Bir Bayram Bu Bayram
Deniz Cömertpay

Deniz Cömertpay

Farklı Bir Bayram Bu Bayram

A+A-

Belki gidemeyecek kimse kimsenin yanına belki bu bayram sabahı erken kalkıpta giyemeyeceğiz en güzel giysilerimizi.

Sokağa çıkıp kapı kapı dolaşıp çalmayacağız kapıları. Kapıyı açan gülen suratlara uzatamayacağız avcumuzu. Ama o avuca para yerine şeker geldi diye de üzülmeyeceğiz.

Elimizde taze kır çiçekleri ile ziyaret edemeyeceğiz bu dünyadan farklı diyarlara göçmüş olanları. Göz yaşımızı bize acı veren toprağın başında değil de elimizde eski ve anılarla dolu bir fotoğrafa bakarken akıtacağız.

Sabırsızca bugünü bekleyen uzaklardaki, yüzlerinde bizleri büyütürken tek tek belirmiş çizgileriyle, pencerelerden yolumuzu gözleyen özlem dolu suratlara kavuşamayacağız.

 

Hayatın her dakikasıyla kırış kırış olan o yaşlı ama emektar elleri öpemeyeceğiz.

Uzak yakın tüm tanıdıkların evlerine giderken hani bir büyük kardeşinin evine geldiğinde orada bayram ziyareti kısa olur demeden uzun uzun oturamayacağız yapılan o güzel tatlıları börekleri çörekleri de mideye indiremeyeceğiz. Burada bir bardak çay fazla içip çok özleşmişiz denmeyecek bu bayram.

Farklı olacak bu bayram hepimiz için farklı olacak. Birçok şeyi anlayacağız aslında birçok kişinin halinden anlayacağız.

 

Hani sabah erken uyanıp en güzel elbiselerimizi giydiğimiz günler hiç aklımıza gelmeyen giyecek kıyafeti olmayan çocuklar var ya işte onların halinden anlayacağız.

Çocuklarına sırf arkadaşlarına mahcup olmasın diye bayramlık almak için gece gündüz ter döken babaları anlayacağız.

Küçük yaşta anne ve babasını kaybetmiş yalnız çocukları, hani dışarı çıkıp da gideceği bir evi olmayan bütün yakınlarını kaybetmiş insanları anlayacağız.

Uzaklarda pencerelerden yolunu kimsenin gözlemediği, öpecek emektar ellere sahip olmayanları anlayacağız.

Sevdiklerinin yanına gidemeyecek kadar uzakta olanları, bayramda çalışmak zorunda kalıp yakınlarını göremeyenleri...

Anlayacak o kadar çok şey var ki aslında. Kendimizleyiz bu bayram, biz bizeyiz en çok da bunu anlayacağız.

 

Evet farklı geçecek bu bayram. Farklılıklar insana bir şeyler öğretir önce sevilmezler söylene söylene devam edilir yola. "Neden" denir "neden böyle oldu bu sefer".

İnsan kendine bakmalı bazen bu soruları sorarken. Çünkü cevap bizde aslında cevap bu zamana kadar yaptıklarımızda, bu bayram farklı olduysa neden farklı oldu? Sorusunda.

Bu bayram belki de soruları etrafa değil de kendimize sormanın vaktidir. Cevapları kendimizde bulmanın vaktidir.

Kim bilir belki bu bayram bir fikir değişir bir insanın aklında ve o insan yolunu değiştirir ‘’İyi’’ uğruna ve belki tüm insanlık değişir...

Önceki ve Sonraki Yazılar