1. YAZARLAR

  2. Aziz Terzi

  3. HDP BELEDİYELERİNE ATANAN KAYYUMLAR ve PYD
Aziz Terzi

Aziz Terzi

HDP BELEDİYELERİNE ATANAN KAYYUMLAR ve PYD

A+A-

Mardin, Diyarbakır ve Van belediyelerine atanan kayyumlar meselesini hangi bağlamda değerlendirmek gerekir?

Zannedersem önce bu sorunun cevabını vermeliyiz…

Vereceğimiz cevaba göre değerlendirmelerimiz meselenin merkezine yaklaşacak veya uzaklaşacaktır.

Aslında bu tür sosyal ve siyasal karşılığı olan meselelerin tek bir cevabı yoktur, çünkü tek bir sonuç doğurmazlar…

Bizler meselenin görüntüleri üzerinde de konuşabiliriz ki şu anda yapılan değerlendirmelerin çoğu bu eksende olmaktadır ya da meselenin özüne yönelik bir araştırma yapabiliriz.

İşte bu yüzden meselenin görüntüleri üzerinde kafa karışıklığı yaşamadan oturduğu ana zemini bulmamız gerekir.

Demokratik işleyiş açısından ele alırsanız, sonuç sizleri farklı değerlendirmelere götürür. Mesela bu tür görevden alınmalar demokratik temayüller ile açıklanamaz. Ama bu tür uygulamalar demokrasinin istenildiği zaman sahipleri tarafından yenilebilen bir put olduğunu açıklar mesela… [Aslında bunu tartışmamız gerekir. Ama sonra ...]

Demek ki inceleme zeminimiz bu değil, çünkü bu meselenin görüntülerinden bir görüntü sadece…

Peki; HDP li belediyelere atanan kayyumların asıl bağlantılı olduğu temel hangisi?

  • HDP li belediyelere atanan kayyumların asıl bağlantılı olduğu mesele Abdullah Öcalan'ın yakalanmasından sonra hızlanan ve şekillenen PKK’nın evrim süreci ile ilgilidir.
  • PKK'nın bölgedeki varlık nedeni ve geleceği ile ilgilidir.
  • Derin İngiltere güdümündeki PKK’nın tasviye edilip Amerikan kontrolündeki bir yapıya dönüştürülme sürecinin yaşanmasıdır…
  • Amerika'nın sosyalist Kürtlerle nasıl bir bölgesel gelecek planladığı ile ilgilidir.

Şimdi meseleyi daha anlamlı kılmak için Altan Tan'ın konu ile ilgili bir değerlendirmesini bakalım.

Altan Tan, Medyascope yayınlanan bir söyleşisinde gelinen durumu özetliyor aslında;

" Kürt siyasetine gelince, biz bunu söylediğimiz zaman tekrar tekrar söylüyorum, büyük tepki alıyoruz. Kimlerden, Kürt siyasetindeki trollerden dolayı, silahın dönemi bitti, yani silahla, şiddetle, çatışmayla artık Kürtlerin Türkiye'de varabileceği bir yer yok. Bunu söyleyenler linç ediliyorlar. Kimler tarafından, bu silahı kullananlar ve onların trolleri tarafından... "

Altan Tan'ın ifade ettiği durum aslında bölgesel anlamda uygulanan planın özetini teşkil ediyordu. Uygulanan master plan Türkiye içinde PKK nın silahlı hareketlerine göz yumulmayacak, HDP içindeki Kandil yanlılarına ve onların etki alanlarına şiddetli bir baskı uygulanacak ve şiddet yanlısı bu kanat HDP içinden tasfiye edilecek.

Şu an için söylemek erken olabilir fakat önümüzdeki yıllarda yeniden başlatılacak bir açılım süreci için daha makul muhataplar daha avantajlı bir planı uygulama zemin oluşturmak da uygulanan planın bir parçası niteliğin de.

Fakat aynı durum Kuzey Suriye'deki PYD için ise geçerli değil…

Amerika'nın oluşturulan ortak harekât merkezi ile de PYD’yi koruma altına almış olması bu durumu teyit etmektedir. Böylece Amerika kendisi için Suriye'de bölgesel partner olarak değerlendirdiği PYD yi Türkiye'den koruyor. Ve halen derin İngiltere ile bağlantılı gördüğü PKK’nın Türkiye'de şiddet yöntemleri ile etkili olmaya çalışan kanadının ise Türkiye tarafından ezilmesine rıza gösteriyor.

Fırat'ın doğusu ve PYD ile ilgili yoğun kamuoyu oluşturulması sonrasında Pençe harekâtları ile Kandilin vurulması da bunun sahadaki karşılıklarından bir olay olarak görülmektedir.

İşte yaşanan kayyum atamalarının esas bağlantılı olduğu mesele ve süreç içinde meydana gelecek benzer uygulamaların asıl nedeni yukarıda özetlemeye çalıştığım durumdur.

Önceki ve Sonraki Yazılar