1. YAZARLAR

  2. Fatma Zehra Gülnaz

  3. Mete kurtulur, yurda döner (2)
Fatma Zehra Gülnaz

Fatma Zehra Gülnaz

Sosyal Bilgiler Öğretmeni

Mete kurtulur, yurda döner (2)

A+A-

" Bu düşüncenin getirdiği pişmanlık ile birkaç komutan plan yapar ve binlerce  askerin arasından bir gece gizlice Mete`yi kaçırırlar...."

Mete otağa döndüğünde gizlice otağın kapısından büyük bir keyif içinde akşam yemeğini yiyen babasını, babasının Çinli eşini ve oğlu Gökhan`ı görür annesi ise bir kenarda boynu bükük gözü yaşlı oturmakta oğlu Mete`ye göz yaşı dökmektedir. Bu sırada Teoman Çinli eşinden Ay Kağan`a kızarmış et götürmesini söyler ancak Çinli eşi Ay Kağan`a götürdüğü eti kemiğinden ayırır ve kemiği verir.

Olup bitenleri şaşkınlıkla izleyen Mete içinden 'ah anam, garip anam sana neler etmişler böyle' der ve daha fazla tahammül edemeyerek birden içeri girer. Mete`yi bir anda karşılarında gören Teoman ve Çinli eşi şaşkınlıkla ellerindeki yemekleri içecekleri düşürürler.

Mete önce annesine sarılır sonra hala şaşkınlık içinde olan babasına döner öfkesini kontrol altına alır ve babasına da sarılır. Mete`yi gördüğüne sevinmiş görünen Teoman Mete`ye:

"tek başına nasıl kurtuldun?" diye sorar. Mete birkaç komutanın yardım ettiğini söyler. Teoman:

"Biliyordum oğul sana güveniyordum bu yüzden seni verdim esir olarak madem artık aramızdasın senin dönüşün şerefine derhal toy hazırlıkları başlasın, kımızlardan ırmak, at etinden dağ olsun var toy kurulsun bütün obalar davet edilsin…"

Tüm boy beylerinin de davetli olduğu toy da Teoman Mete`ye bazı hediyeler verir.

"Turfandan sıfır deniz verimli arazi…"

"Oleyyyy!"

"Yetti mi?"

"Yetmezzz!"

"Asya`nın en değerli atı Ahal Teke…"

"Oleyyyy!"

"Yetti mi?"

"Yetmezzz!"

"Emrine on bin asker…"

"Oleyyy!"

"Yetti mi?"

"Yetmezzz!"

"Eh yeter daha ne vereyim?" der Çinli eşi ile göz göze gelen Teoman ve "toy devam etsin" diye emreden, eğlence devam eder.

Her ne kadar babasının verdiği hediyeler Mete`yi onurlandırdıysa da Mete babasının kendisini düşmana esir vermesini bir türlü içine sindiremez. Babası ile Çinli eşini ortadan kaldırmak için planlar yapmaktadır.

 

TAHTA ÇIKAN YOL: ISLIK OKU

 

Planını uygulamak üzere çalışmalara başlayan Mete çocukluğundan itibaren üzerinde çalıştığı ıslık okunu uygulamaya sokar ve emrindeki on bin askerine okunu nereye çevirirse oraya atış yapmalarını ister. Çok katı kuralları olan Mete hedefte ne olursa olsun tereddüt etmemelerini söyler.

bir gün ıslık okunu en sevdiği atına çeviren Mete`nin askerlerinin çoğu hedefi vurur ancak bazı askerler tereddüt yaşar ve emre uymakta gecikirler. Emre uymayan askerler öldürülür. Başka bir gün Mete, ıslık okunu en sevdiği eşine çevirir askerlerin büyük kısmı hedefi aynı anda vurur ancak tereddüt eden askerler vardır ve emre uymadıkları için ölümle cezalandırılırlar. Askerlerini çok sıkı şekilde eğiten Mete büyük planını devreye sokar ve bir av partisi düzenleyerek babasını ve Çinli eşini de davet eder.

Av sırasında acıkan Teoman,  eşi ile kendisine bir ceylan ya da dağ keçisi vurması için Mete`ye seslenir, ancak Mete`den cevap alamayan Teoman bir anda Mete ve on binlerce askerinin oklarının hedefinde olduğunu görür.

Korktukları başlarına gelen Teoman ve Çin Prensesi eşi Mete`yi vazgeçirmeye çalışır ancak Mete babasından son duasını yapmasını ister.

"Otağın başına yıkılsın Mete, iki yakan bir araya gelmesin, kötü ruhlar peşini bırakmasın..."

On bin ok Teoman`ı hedef alır ve Teoman`ın ardından Çin Prensesine oğlu Gökhan`ın nerede olduğunu sorar ancak oğlunu korumak isteyen Çin Prensesi Gökhan`ı Çin`e gönderdiğini söyler.

"Koskoca Çin`in neresinde söyle yoksa seni de öldürürüm" der Mete hiddetle.

"Öldürsen de söylemem" der Çin Prensesi ve bu sözler son sözleri olur.

Mete Tahta Geçmiştir.

 

Gelecek ve son bölüm: Tek Bayrak'a Giden Yol...

 

 

TARİHTE O AN...

Fatma Zehra Gülnaz

zehragulnaz8383@gmail.com

Önceki ve Sonraki Yazılar