1. YAZARLAR

  2. Zekiye Çağımlar

  3. Odamda Kendimi Misafir Ettim...
Zekiye Çağımlar

Zekiye Çağımlar

Odamda Kendimi Misafir Ettim...

A+A-

Bugün bölümde elektrik yoktu. Dolayısıyla bilgisayar açık değildi ve şarjım biter diye tlf yi de elime alamadım. Kendi odamda misafir gibi tek tek her objeye, her kitaba bakarak kendi yaşanmışlığımı inceledim.

Her kitabın alınış ve her kitabın içindeki bilgiyi nerede kullanıldığı ile ilgili hikayesi var. Mesela eski İslam Ansiklopedisi'ni almak için son sınıfta harçlıklarımı biriktirmiştim baktım yetmedi annem destek oldu gittik almaya eve iki kişi getiremez taksi tutup getirmiştik.

Yenisi için de yıllarca iki cilt iki cilt çıkan sayıları beklemiştik.

Şimdi her şey sanal dünyanın içinde ama ben hala sayfa karıştırarak bakmayı, bilgiyi kitaptan öğrenmeyi seviyorum.

Bir yığın katıldığım kongrelerin yaka kartları, gittiğim ülkelerden, şehirlerden hatıra olarak alıp odama kattıklarım var. Baktım… Baktım…  Ve kendi yaşamımın akademik yıllarını, yollarını, anlarını anılarını gördüm.

Petersburg'da hastaneye yattım,

Bakü'de dedemin köyünden toprak aldım,

Sivas'ta kadim dostlar edindim,

Erzurum'da dadaş yoldaşım oldu.

Hepsi bugün kendi odamdaki misafirliğimde geldi baş köşeye kuruldu....

Yağmurlu havanın kapalı, karanlık ve insanı duygusal eden havasıyla bugün ben kendi odamda hiç pişmanlığımın olmadığı yıllarla, anılarla oldum...

Hani evde elektrik kesilince babanın çocukluk anıları dinlenir ya ben de kendi kendime anlattım her fotoğrafın, her objenin ve o bambaşka kokuya sahip kitapların öyküsünü...

Önceki ve Sonraki Yazılar