1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. “Adanalıları bu yükten kurtarın!”
“Adanalıları bu yükten kurtarın!”

“Adanalıları bu yükten kurtarın!”

CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın bütçesi görüşülürken Bakan Cahit Turhan’a ‘Adana Metrosu’nun akıbetini sordu

A+A-

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan’a ‘Adana metrosu’ olarak bilinen “Adana Hafif Raylı Sistem Projesi”nin akıbetini sordu.

Dr. Şevkin, Bakanlığın 2020 bütçesinin görüşüldüğü Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu’na katılarak Bakan Turhan’a her seçim döneminde söz verilmesine rağmen Bakanlığa devredilmeyen metroyu hatırlattı.

Eksikliklerine rağmen 2010 yılında devreye giren, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ulaştırma Bakanlığı ile Başbakanlık yapan Binali Yıldırım’ın defalarca söz vermiş olmasına rağmen raylı sistemin bakanlığa bir türlü devredilmediğine işaret eden Dr. Şevkin, Adana Büyükşehir Belediyesi’nin gelirlerinin yüzde 40’ının metro borçlarına ödendiğini, Adanalıların geleceğine ipotek konulduğunu kaydetti. Bilindiği gibi geçmişte Konya ve Ankara metrolarının AK Partili belediyelerce yönetilirken bakanlığa devrinin gerçekleştiğini hatırlatan Dr. Şevkin, “Sayın Bakan, belediyelerin yükten ve borçtan kurtulması için AK Partili mi olması gerekiyor?” sorusunu yöneltti.

“DENİZ ULAŞIMI İSTİYORUZ”
Bakan Turhan’ın yer aldığı komisyondaki konuşmasında ayrıca Karataş Belediyesi’nin Karataş-Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti feribot seferlerinin gerçekleşmesine ilişkin başvurusunun reddedilmesine de tepki gösteren Dr. Şevkin, “Bu seferler gerçekleşirse bölge turizmine ve ekonomisine önemli katkıları olacak ve bölge turizmini canlandıracak. Kültür ve Turizm Bakanlığıyla ortak bu projeyi gündeminize almayı düşünüyor musunuz?” sorusuna yanıt aradı. Ayrıca, üç tarafı denizlerle çevrili olan Türkiye’de deniz ulaşımından yeterince yararlanılmadığına dikkat çeken Dr. Şevkin, Adana-Mersin-İskenderun körfezleri arasında deniz ulaşımının hayata geçirilmesi gerektiğini kaydetti.

ÖLÜM YOLU’NU HATIRLATTI
‘Ölüm Yolu’ olarak adlandırılan Adana-Karataş yolunun ölümlü kazalara sebebiyet vermeye devam ettiğini vurgulayan Dr. Şevkin, “Trafik ışıklandırmaları, kaldırım çalışmaları ne zaman tamamlanacak? Güzergah boyunca gelişigüzel yola çıkışların ve yeni ölümlerin olmaması için günün şartlarına uygun, çağdaş önlemler alınmalıdır” dedi.

HAVAYOLLARI ZARAR ETTİRİYOR!
Adana'dan İstanbul'a 17'si Atatürk Havalimanı'na, 15'i de Sabiha Gökçen Havalimanı'na olmak üzere toplam 32 sefer düzenlenirken bu seferlerin 18'e düşmesinin sebebini de sorgulayan Dr. Şevkin, havayollarının iç hat tüm gelirlerinin Türk lirası cinsinden ancak tüm giderlerinin Amerikan doları cinsinden gerçekleşmesi nedeniyle kur farkından doğan maliyetlerin büyük zararlara ve iflaslara yol açtığına dikkat çekti.

İŞÇİLERİN DURUMUNU SORDU
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı bünyesinde çalışan taşeron işçilerin sorunlarına da değinen ve kadroya alınmalarını talep eden Dr. Şevkin, Karayolları Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışan taşeron şoförlerin üç aydan bu yana maaş alamadığının öne sürüldüğünü, bu konunun da düzeltilmesini talep etti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.