1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ali Demirçalı: Yüreğir bu kadar yükü taşıyamaz
Ali Demirçalı: Yüreğir bu kadar yükü taşıyamaz

Ali Demirçalı: Yüreğir bu kadar yükü taşıyamaz

Adana Büyükşehir Belediyesi Temmuz ayı meclisinin ilk oturumunda, Yüreğir Belediye Başkanı Ali Demirçalı, belediyede işçi çıkarma ve belediyenin ekonomik durumu hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

A+A-

Yüreğir Belediye Başkanı Ali Demirçalı, göreve geldiğinden beri gündemde olan işçi çıkarma konusuna değinerek, belediyenin personel fazlalığı ve ekonomik zorluklar nedeniyle bu kararları almak zorunda kaldıklarını belirtti. Demirçalı, “İlk göreve başladığımızda 1600'den fazla elemanla başladık. Önceki belediye başkanımız 2019'dan bu yana 1171 eleman almıştı, yani personel sayısını iki katına çıkarmıştı. Yüreğir’in nüfusu bu kadar artmadı. Belediyeler ekmek kapısı değil, hizmet kapısıdır. Biz hizmet etmek için belediye başkanı olduk ve ekibimle birlikte hiç durmadan çalışıyoruz,” dedi.

“Yüreğin bu kadar yükün altından kalkamaz”

Yüreğir Belediye Başkanı Ali Demirçalı göreve geldiğinden beri gündemde olan işçi çıkarma konusu hakkında şunları söyledi: İlk göreve geldiğimizde arkadaşlar 1600 üzerinde elemanla göreve başladık. Bizden önceki belediye başkanımız 2019 yılından bugüne kadar 1171 eleman almış belediyemize. Yani 711 kişiyle aldığı personel sayası ile hemen iki katına çıkarmış. Yüreğir bu kadar büyümedi. Yüreğir’in nüfusu bu kadar artmadı arkadaşlar. Bu kadar elemanlını niye alır bir belediye başkanı. Belediyeler ekmek kapısı değil arkadaşlar hizmet kapısıdır. Biz hizmet etmek için belediye başkanı olduk. Ekibim ve ben hiç durmadan çalışıyoruz. Bizim Yüreğir’de şu an mevcutta 400 üzerinde memur var. Bana yaklaşık 100  memur yeter arkadaşlar. Ben buradan çağrı yapıyorum. Emeklisi gelmiş birlikte yapalım. Yüreğin bu kadar yükün altından kalkamaz çok fazla. Düşünün iki ay gibi bir zaman içerisinde evet ilk geldiğimizde 200 arkadaşımızı ekmeğinden ettik. Buna en çok ben üzüldüm. Geçen hafta 80 arkadaşımızı ekmeğinden ettik. Buna en çok üzülen benim arkadaşlarım. Son bir yıl da hiçbir ayrım yapmadan tamamını çıkardım arkadaşlar. Biz henüz belediyemize bir tek eleman almadık. Ama evet çünkü alacağız, almamak gibi bir lüksümüz yok. Çünkü E sınıfı şoför arkadaşımız yok. Muavin arkadaşımız yok. Bir birimde yüzlerce fazla var diğer birimde ihtiyacı karşılayacak eleman yok arkadaşlar. Arkadaşlar düşünün zimmetine para geçerinden tutun yıllarca bir tek dosya vermeden ödeme yapılmış avukat arkadaşlarımızı göreceksiniz. Arkadaşlar biz şu anda geçmişten gelen Arabistan'dan getirilen hurmaların parası ödüyoruz. Her ay arkadaşlar yaklaşık 250 bin liralık tatlı parası ödüyoruz arkadaşlar. 2 ayda bir tek gayrimenkul satmadan bizden önceki yönetim her ayı 3 tane gayrimenkul satarak bugüne kadar toplam 177 gayrimenkul elden çıkarmışlar. 100 milyonun üzerinde borç ödedik arkadaşlar. Biz de satacağız arkadaşlar. Ama bu kadar. Bak bu kadar acı basınca. Değerli arkadaşlar bakın biz de satacağız. Ama bulabilirsek satacağız” diyerek ifade etti.

ali demirçalı

“Yüreğir bu kadar yükü taşıyamaz”

Ali Demirçalı, “Arkadaşlar toplamda 7 tane iş makinesi ile Yüreğir’e hizmet vermeye çalışıyoruz.  Sağ olsun Büyükşehir Belediye Başkanı'nın araçlarını kullanıyoruz. Zeydan başkanım her türlü desteğini de sağlıyor. 30  ton civarında mazot desteği sağladı. Bir iş adam arkadaşımız yine 30 ton civarında bağış yaptı. Yaklaşık 8/9 aracı hibe yoluyla belediyemize kazandı arkadaşlar. Bütçenin yüzde 68’sine tekabül ediyorum. Biliyorsunuz normalde 30-40 aralığında olması gereken personel giderimiz bu çok fazla Yüreğir için. Yüreğir bu kadar yükü taşıyamaz. Yüreğir belediyesinin sırtında 1 trilyon civarında borcumuz var bizim. Yüreğir belediyesi bu kadar faizi ödeyemedi. Yüzde 50 milyon çekmişler yüz 5 milyon ödüyoruz. Çok fazla arkadaşlar. Yüreğir bunu hak etmiyor. Arkadaşlar alınan elemanlara baktığımızda son 5 yılda bunun dört yüzün üzerinde çalışan personel Çukurova, Seyhan, Kadirli, Osmaniye, Ceyhan'dan alınmış. Ya bu kadar yoksulluğun işsizliği yoğun yaşandığı bir ilçede işsiz mi bulamadı” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.