1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Milyonların beklediği zam oranlarını bakan açıkladı! İşte yeni zamlı maaşlar...
Milyonların beklediği zam oranlarını bakan açıkladı! İşte yeni zamlı maaşlar...

Milyonların beklediği zam oranlarını bakan açıkladı! İşte yeni zamlı maaşlar...

Memur ve emeklinin temmuzda alacağı zam netleşmeye başladı.

A+A-

Hükümet yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre; maaşlarda yüzde 40 civarı artış olacak. Böylece ocak ve temmuzda yapılan zam oranı toplamda yüzde 80’i aşacak. Milyonlarca emekli ile memurun maaşı ocak ve temmuz aylarında açıklanan geriye dönük 6 aylık enflasyona göre belirleniyor. Memur ve memur emeklileri iki yılda bir toplu sözleşme masasına oturduklarından orada elde edilen özlük hakları, ek ödemeler ve maaş artış oranları da ayrıca belirleyici oluyor. Geçen yıl gerçekleştirilen toplu sözleşmeye göre memur ve emeklisine 2022’de yüzde 5 artı 7 zam yapılacaktı. Fakat yılbaşında artan enflasyon nedeniyle yüzde 2.5’lik ek zam daha yapıldı. Böylece memur ve memur emeklisinin ocak ayı toplu sözleşme zammı yüzde 7.5 oldu. Temmuzda ise yüzde 7 sözleşme zammı daha söz konusu olacak.

İLK 5 AYDA YÜZDE 36’YA DAYANDI

Temmuz ayında açıklanacak enflasyon oranı, ilk 6 aylık yüzde 7.5’lik zammı ne kadar geçiyorsa o oranda fark eklenecek. İlk 5 aylık enflasyonla bu fark yüzde 28.14’e (35.64-7.5) çıkmıştı. Yüzde 7’lik toplu sözleşme zammı artı fark ile şimdiden olası maaş artışı yüzde 35.14’ü buluyor. Merkez Bankası’nın son beklenti anketine göre haziran enflasyonunun yüzde 3.77 olması öngörülüyor. Buna yakın bir rakamın gerçekleşmesi halinde ilk 6 aylık enflasyon yüzde 40’ın biraz üzerinde olurken, zam oranı yüzde 40’a ulaşacak.

EN DÜŞÜK MAAŞLARDA ARTIŞ YAPILABİLİR

Enflasyon zammına ek olarak özellikle düşük alan emeklilerin maaşlarında artış konuşuluyor. En düşük emekli maaşı ocakta 1.500 liradan, 2 bin 500 liraya yükseltilmişti. Bu maaşın 2 bin 750-3 bin liraya çıkarılması öngörülüyor. Bir ihtimal de yüksek enflasyona karşı emeklinin alım gücünü korumak için temmuzda seyyanen zam yapılabileceği yönünde.

AÇIKLAMALAR DA ZAM ORANLARINI DESTEKLİYOR  

Öte yandan SSK ve Bağkur emeklilerinin toplu sözleşme görüşmesi bulunmuyor ve sadece ocak-temmuzda 6’şar aylık dönemler itibarıyla maaş zammı alıyor. İlk 5 aylık rakamlarla zam yüzde 35.64’e ulaşmış durumda. Beklenti anketindeki haziran enflasyonu gerçekleşirse bu statüdeki emeklilerin de alacağı zam yüzde 40’ı bulacak (ocakta yüzde 25.46 zam almışlardı). Önce AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, ardından Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati de yüzde 40 rakamını teyit eden açıklamalarda bulundu. Bakan Nebati önceki gün yaptığı açıklamalarda şunları söylemişti...

“Temmuzda yapılacak artış haziran enflasyon oranlarının açıklanmasıyla kesinleşecek olup, yaklaşık yüzde 40 oranında artış öngörmekteyiz. Bu kapsamda 2022 yılında memurlarımızın ayılıklarında kümülatif artış yaklaşık yüzde 83’e ulaşacak...Temmuz ayında emeklilerimize yapılacak artışın yaklaşık yüzde 40 oranında olacağını öngörmekteyiz. 2022 yılı memur emeklilerimizin aylıklarında kümülatif artış yüzde 83’e, SSK ve Bağkur emeklilerimizin kümülatif artışı yüzde 76’ya ulaşacaktır. Emekli aylıklarının artışının etkisi 180 milyar lira civarındadır.”

MEMURA VE EMEKLİYE YÜZDE 40 ZAM GELİRSE MEVCUT MAAŞLAR NE OLUR?

Peki memura ve emekliye yüzde 40 zam gelirse mevcut maaşlar ne olur? Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya kritik soruyu canlı yayında cevapladı. Kaya konuşmasında şu ifadeleri kullandı: Biz 4 Temmuz tarihini beklemekteydik. TÜİK haziran ayındaki enflasyonu açıklayacaktı. Gelinen noktada 5 aylık enflasyon oranı yüzde 34.69 seviyesinde. Haziran ayındaki enflasyonda buna ilave edildiğinde işçi, memur ve memur emeklilerinin maaşları ortaya çıkacak. Bizim tahminimiz yüzde 37, yüzde 38 seviyesindeydi. Ancak Bakan Nebati'nin açıklamasıyla birlikte bu rakamın yüzde 40 seviyesinde olacağını öğrendik. Bugün yüzde 40 üzerinden hesaplamamızı güncelledik. 2022 yılının birinci altı aylık döneminde yüzde 30.95'lik bir zam gelmişti. 2022 yılının ikinci altı aylık döneminde ise bu rakamın yüzde 40 oranında olacağını öğrendik.

EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI 9 BİN LİRAYA YÜKSELECEK

En düşük memurumuzun maaşı 2022 yılının birinci döneminde 6 bin 429 liraydı. Yüzde 40'lık zam farkını koyduğumuzda maaşlara 2 bin 571 lira zam gelmiş olacak. Buna göre 2022 yılının ikinci döneminde en düşük memur maaşı 9 bin liraya yükselmiş olacak. En düşük memur emeklisi maaşı ise 2022 yılının birinci altı aylık döneminde 4 bin 289 lirayken yüzde 40'lık zam farkını koyduğumuzda 6 bin 4 liraya yükselecek. En düşük işçi emeklisi (2000 öncesi) 3 bin 292 lirayken, yüzde 40'lık zam farkını koyduğumuzda 4 bin 608 liraya yükselecek. En düşük Bağkur emeklisi 2500 lirayken yüzde 40'lık zam farkını koyduğumuzda bu rakam 3500 liraya yükselecek. Bu tabloların içinde daha düşük olanlarda var daha yüksek olanlarda var. Vatandaşımız almış oldukları maaşın üzerine yüzde 40'lık zammı ilave etmek suretiyle aldıkları maaşı bulmuş olacaklardır."

ASGARİ ÜCRET KABİNEDE BELLİ OLACAK

Artan fiyatlar ve enflasyon ortamında zor durumda kalan dar gelirliler ve düşük ücretlilerle ilgili iyileştirme hazırlıkları tüm hızıyla devam ediyor. AK Parti’de sorumlu bakanlarla toplantılar yapılırken, vekillerin de tabanın talebi konusunda görüşmeler gerçekleştirdikleri öğrenildi. Bazı kamu çalışanları ile emekliler için yüzde 40’lık bir artışın üzerinde durulurken asgari ücrette ise oran henüz kesinleşmedi. Ücret artışlarıyla ilgili alınacak kararlar, düzenlenecek ilk kabine toplantısında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından alternatifli olarak sunulacak.

EK BÜTÇE SINIRI

Kamu çalışanları ve emeklilere yapılacak zam konusunda da bakanlarla görüşmeler yürütülüyor. Ek bütçe hazırlanırken, bu zamların dikkate alındığı belirtildi. Ek bütçede, çalışanlar ve emeklilere yüzde 40 zam civarında yapılmasına yönelik bir ödenek bulunuyor. Bu oran ilk altı aylık enflasyon tahminine göre yapıldı. 4 Temmuz’da açıklanacak enflasyon rakamları ile 6 aylık toplam enflasyon oranının yüzde 38-40 arasında bir oranda olacağı tahmini yapılıyor. AK Parti kurmayları, bu oranın üzerine ayrıca ‘refah payı’ eklenmesi gerektiğini dile getirdiler. Hükümet nezdinde yapılan girişimlerin sonuç verip vermeyeceği bekleniyor. Çalışma Bakanlığı’nın taslak çalışmasında, sadece yüzde 40 zam yapılması durumunda en düşük emekli aylığı 3 bin 500 liraya çıkacak.

BAŞLANGIÇ ÖDENEĞİ

Ek bütçe kanununda Sosyal Güvenlik Kurumlarına Devlet Primi Giderlerine ilişkin tertiplerin, başlangıç ödeneklerinin yüzde 40.5’i oranında arttırılması öngörülüyor. Bu kapsamda, personel giderleri ve sosyal güvenlik kurumlarına devlet primi giderleri için 200 milyar 40 milyon lira ek ödenek ayrılmıştı.

ASGARİ ÜCRET İÇİN MASADA FARKLI FORMÜLLER VAR

AK Parti içinde yapılan toplantılarda milletvekillerine iletilen bilgilere göre, Asgari Ücret için masada farklı formüller bulunuyor. Ağırlıklı görüşün asgari ücretten kesilen sosyal güvenlik priminin en az yarısının devlet tarafından üstlenilmesi olduğu belirtiliyor. Asgari ücrette gelir vergisi geçtiğimiz yılbaşından itibaren kaldırılmıştı. İşveren temsilcileri ise temmuz zammı yapılması durumunda, asgari ücretle ilgili ödedikleri 876 liralık primin kamu tarafından karşılanmasını talep ediyor. Önümüzdeki hafta yapılacak kabine toplantısında Bilgin’in alternatifli önerileri masaya getireceği öngörülüyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Bilgin "Memurlara gerçekleşen enflasyonun üzerinde sosyal koruma ilave zammı yapacağız" dedi.

‘ARA ZAM HAFTAYA AÇIKLANACAK’

Bakan Bilgin, asgari ücrete ara zam için önümüzdeki hafta açıklama yapacaklarını söyledi. Geçen yıl enflasyon yüzde 36 olarak açıklandığında yüzde 50’nin üzerinde asgari ücret zammı yapıldığını hatırlatan Bilgin, “Yüzde 50’lik artış yapıldığı zaman bu işsizliğe yol açar mı endişesi vardı. İşsizlik oluşturmadı tam tersine Türkiye yüzde 5’in üzerinde her büyüdüğünde ekonomi 750 bin istihdam oluşturuyor” dedi. Temmuzda yapılacak düzenlemelerle birlikte kamu çalışanlarına enflasyon karşısında nefes aldırılacağını söyleyen Bakan Bilgin, sadece çalışan memurları değil aynı zamanda emekli olan kamu çalışanlarının enflasyon karşısında korunacağına dikkati çekti. Bilgin “Önceki hafta sendikacılarımızla, işçi sendikalarıyla bugün işveren sendikalarımızla görüştük. Bu konuda çalışmalarımız sürüyor. Tamamlandığı zaman önümüzdeki hafta başında veya hafta ortasında bunu da kamuoyuyla paylaşacağız. Emekçiler şunu bilsinler; Türk Devleti söz verdi onları enflasyona ezdirmeyecek. Enflasyonun tahribatını da onaracaktır” şeklinde konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.