1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. "Mimari projelerde estetik kadar güvenlik de öncelenmeli"
"Mimari projelerde estetik kadar güvenlik de öncelenmeli"

"Mimari projelerde estetik kadar güvenlik de öncelenmeli"

Sedat Gül: Mimari projelerde estetik kadar güvenlik de öncelenmeli

A+A-

TMMOB Mimarlar Odası Adana Şube Başkanı Sedat Gül, deprem bölgesi olan Adana’da geçmişte yaşanan acı olaylardan ders çıkarılarak, bilimin öncülüğünde sağlıklı ve güvenli büyüme için topyekün irade gösterilmesi gerektiğini söyledi. 

Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB) Mimarlar Odası Adana Şube Başkanı Sedat Gül, doğa olaylarını acı ve derin kayıplara dönüştüren rant odaklı anlayışın geçmişteki elim sonuçlarına rağmen geleceğe yönelik hala somut adımlar atılmamasının kaygı verici olduğunu söyledi. Mimar Sedat Gül, Ceyhan Depremi'nin üzerinden 24 yıl geçmesine rağmen siyaset ve rant odaklı yaklaşımın akıl ve bilimin önüne geçtiğini üzülerek izlediklerini kaydetti. 

ESTETİK KADAR GÜVENLİK DE ÖNCELENMELİ

Adana'nın mevcut yapı stoğunun %75 oranındaki bir bölümünün can ve mal güvenliğimi tehdit eder nitelikle sağlıksız olduğunun düşünüldüğünü hatırlatan Mimar Sedat Gül, “Doğa olayları ülkemizde maalesef acı kayıplara ve tahribatlara yol açan afetlere dönüşmektedir. Tabiata karşı rant hırsı ve hevesini gözeten bir inatlaşma yerine yaşam alanlarında can ve mal güvenliği için akıl ve bilimi önceleyen bir uyum içerisinde politikalar üretmeliyiz. Geçmişte rant kaygısının bilime karşı galip geldiği yapılaşmanın açtığı yaralar taptaze hafızamızda. Bu acı tecrübelerden iyi dersler çıkararak, kent halkının can ve mal güvenliğini koruyan sağlıklı ve nitelikli büyüme için topyekün bir irade ortaya koymamız acilen gerekmektedir. Projelerde estik kaygısı kadar yaşam alanlarında güvenlik de öncelenmeli” diye konuştu.

DEPREM DAİRE BAŞKANLIĞI'NIN REDDİ KABUL EDİLEMEZ

Adana'nın deprem ve doğal afetlerin acısını derinden yaşayan bir şehir olduğunu kaydeden Sedat Gül, “Adana Büyükşehir Belediyesi bünyesinde İlçe belediyeleri ve diğer kurumlar ile koordinasyon içerisinde çalışacak bir 'Deprem Daire Başkanlığı' kurulması önerisinin politik kaygılarla reddedilmesi kabul edilemez, akıl ve vicdandan uzak bir tutumdur. Bu kararın ortaya çıkmasında sorumluluğu olanların, gelecekte yaşanacak olası bir afette kent halkına karşı işledikleri vicdani suçun sorumluluğu altında olacaklardır. Siyasi taassup ile bu kararı alanların bir an önce kararlarını gözden geçirmelerini öneriyor, Adana’da ilgili daire başkanlığının kurulması konusunda irademizi kararlılıkla sürdüreceğimizi beyan ediyoruz. Mimarlar Odası Adana Şubesi olarak akıl ve bilimin yanında, halkın çıkarlarını savunmayan uygulamaların da karşısında durmaya devam edeceğiz. Adanalıların can güvenliği siyasete kurban edilemez” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.