1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. "Özgür basın, demokrasinin temelidir"
"Özgür basın, demokrasinin temelidir"

"Özgür basın, demokrasinin temelidir"

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı’nca (SETA) gazetecilerin fişlendiği rapor hakkında Adana Baro Başkanımız Av. Veli Küçük: yaptığı açıklamada görüş ve düşüncelerini paylaştı.

A+A-

SETA’nın “rapor” adı altında yayımladığı ve “andıç” belgesini anımsatan bu belge ile bir çok yayın kuruluşu ve gazetecilerin açıkça fişlendiğini ifade etti.

Baro Başkanı Avukat Veli Küçük'ün, açıklaması şu şekilde:

“Bir dönem Gülen cemaatine, şimdilerde ise siyasi iktidara yakınlığıyla bilinen Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı’nca (SETA) 6 Temmuz 2019 günü ‘Uluslararası Medya Kuruluşlarının Türkiye Uzantıları’ adı altında skandal bir rapor yayımlanmıştır.

SETA’nın “rapor” adı altında yayımladığı ve “andıç” belgesini anımsatan bu belge ile bir çok yayın kuruluşu ve gazeteciler açıkça fişlenmiş, hedef gösterilmiştir.

Gazetecilerin geçmişte hangi kurumlarda çalıştıkları ve sosyal medya paylaşımları kriminalize edilerek verilmiştir. Polis-İstihbarat taktiği ile hazırlanan raporda SETA’nın FETÖ geçmişinden mi bu taktiği öğrendiği merak konusu olmaktadır.
Bu raporla neyin amaçlandığı izaha muhtaç bir durumdur. Raporun satır aralarında gazetecilere yönelik olumsuz algı yaratılmaya çalışıldığı, yabancı medya kuruluşlarında çalışan gazetecilerin isim isim, çalıştıkları kurumlar, yaşadıkları yerler de açıkça belirtilerek, hedef gösterildiği ve fişlendiği açıktır.

Mesleki faaliyetlerini yapan medya temsilcileri hakkında etik sınırların dışında, herhangi bir araştırmaya dayanmayan, tamamen sosyal medya hesaplarından alınan ekran görüntüleri ile niyet okuma yöntemiyle hazırlanan bu belge, bir zamanların internet andıcı belgesini anımsatmaktadır.

Daha fazla düşünce özgürlüğü için yargı reformlarının konuşulduğu bir dönemde bu rapor Türkiye demokrasisine, basın ve ifade özgürlüğüne ağır bir darbe niteliğindedir.

Araştırma Vakfı iddiasında olan SETA’nın, gazetecileri fişlemek yerine bu kadar nitelikli gazetecinin neden yabancı medya kurumlarında çalışmak zorunda kaldıklarını veya yabancı medyanın okunma ve izlenme düzeyinin neden bu kadar yüksek olduğunu araştırması toplumumuza daha fayda sağlayacaktır.

Basın mensupları arasında olumsuz algı yaratan; aralarında TRT’nin de bulunduğu bazı basın kuruluşları hükümete muhalif ve hatta gazetecileri bazı odaklara hedef göstermekten başka bir maksadı olmayan bu rapor 
geri çekilmeli ve raporda ismi geçen gazetecilerden özür dilemelidir.

Belgede ismi geçen gazetecilerin karşılaşacağı herhangi bir olumsuzluğun tüm sorumluluğunun, fişleyen ve hedef gösteren SETA Vakfı’nda olacaktır. Özgür basın ileri demokrasilerde yasama, yürütme, yargıdan sonra dördüncü erktir.

Modern, çağdaş, bilinçli bir toplum, şeffaf ve denetlenebilir devlet yönetimi için en önemli unsur özgür basındır.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.