1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sığır kalbi ile uygulamalı kalp kapağı operasyonu..!
Sığır kalbi ile uygulamalı kalp kapağı operasyonu..!

Sığır kalbi ile uygulamalı kalp kapağı operasyonu..!

“Aort darlığının dikişsiz cerrahisi” Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, sığır kalbi üzerinde uygulamalı verilen eğitimle anlatıldı.

A+A-

Sinsi bir hastalık olan ve toplumda uzayan yaşam süresi ile birlikte görülme sıklığı artan “aort darlığının dikişsiz cerrahisi” Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, sığır kalbi üzerinde uygulamalı verilen eğitimle anlatıldı.
Sağlık Bilimleri Enstitüsü Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi, bilimsel bir toplantıya daha ev sahipliği yaptı. Genellikle ileri yaşlara kadar hastalarda herhangi bir şikâyete yol açmayan ancak, yaşamı tehdit eden “aort darlığının dikişsiz cerrahisi” sığır kalbi üzerinde uygulamalı olarak anlatıldı.
Hastanenin Konferans Salonunda gerçekleşen “Minimal İnvaziv Tekniklerle Aort Kapak Replasmanında Dikişsiz Kapak Çözümleri” konulu toplantı Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. İbrahim Özsöyler ve Türk Kalp ve Damar Cerrahisi eski başkanlarından Prof. Dr. Ali Gürbüz’ün açılış konuşmalarıyla başladı.
İlk bulguları nefes darlığı ve çabuk yorulma olan, ilerleyen dönemde baş dönmesi ve göğüs ağrısı ile belirti veren, tedavi edilmediğinde yaşam beklentisi kısa bir hastalık olan aort darlığı operasyonlarının dikişsiz çözümü teorik bilgilerin verilmesinin ardından sığır kalbi üzerinde dikişsiz kapak operasyonu uygulamalı olarak anlatıldı.
Hayat kalitesini olumsuz etkileyen aort darlığı sorununda güncel tedavi yöntemlerinin ilerleyen teknoloji ile birlikte geliştiğine vurgu yapılan toplantıda, “Minimal invaziv” yaklaşımların; küçük kesiler ile erken iyileşme ve kozmetik açıdan hastaların ve cerrahların tercihi haline geldiği kaydedildi.
Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde başarı ile gerçekleştirilen bu operasyona ilişkin tüm detayların teorik ve uygulamalı olarak anlatıldığı toplantıda; “Dikişsiz kapak implantasyonunda Ekokardiyografinin Rolü ve Önemi”, “Klinikteki dikişsiz kapak deneyimleri”, “TAVİ ve dikişsiz kapak Karşılaştırılması” konuları tartışıldı.

Aort darlığı nedir?
Aort darlığı, kalpten çıkan ve vücuda kan taşıyan en büyük atar damar olan aortanın kapakçığındaki darlık olarak bilinir. Sıklığı kalp hastalıkları içinde hipertansiyon ve koroner arter hastalığından sonra üçüncü sıradadır. 75 yaş üstünde bireylerde 100 kişiden 12’sinde görülür. 65 yaş üstü bireylerde aort darlığının en sık nedeni, kapağın zaman içinde kireçlenmesi, kalınlaşması ve açılımının kısıtlanmasıyla seyreden dejenerasyondur. Buna yaş ile ilişkili dejeneratif aort darlığı denir. 65 yaş altında aort darlığının en sık nedeni ise doğuştan gelen ve genetik olarak aktarılan aort kapağının iki kapakçıklı olmasıdır. Üçüncü en sık neden çocukluk yaşlarında geçirilen kalp romatizması olup günümüzdeki erken teşhis ve tedavi yöntemleri sayesinde romatizmal aort darlığının sıklığı giderek azalmaktadır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.