1. HABERLER

  2. Adalet - Hak arayışımızın sosyal izdüşümü
Adalet - Hak arayışımızın sosyal izdüşümü

Adalet - Hak arayışımızın sosyal izdüşümü

İrfan Can

A+A-

‘’Ey iman edenler, adil şahidler olarak, Allah için, hakkı ayakta tutun. Bir topluluğa olan kininiz, sizi adaletten alıkoymasın. Adalet yapın. O, takvaya daha yakındır. ‘’*

‘’Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır’’.’’ Adaletli Sultan,yeryüzünde Allah’ın gölgesi ve mızrağıdır.’’*1

‘’Adalet mülkün temelidir.’’*2. ‘’Adalet kainatın ruhudur.’’*3 ‘’ Adalet dünyadan kalkarsa,insan hayatına değer verecek bir şey kalmaz.’’ *4

İnsanoğlu tarih boyunca yaşamını sürdürmenin yollarını ararken çeşitli zorluklarla karşılaşmıştır. Toplumsal yaşamın meydana getirdiği birlikte yaşama ortamları insanoğlu için her zaman hoş ve sorunsuz olmamıştır. Tarih bu olumsuzlukların milyonlarcasına şahitlik etmektedir.

Tarihsel seyirde insanoğlu yaşadığı olumsuzlukları kendi içlerinde bulunan güç odakları ya da güçlüler eliyle çözmenin yollarını aramışlardır. Geçmişte Rahipler, Hahamlar, Kadılar ya da diğer yöneticiler vasıtası ile adalet arayışları çözülür iken günümüzde adalet arayışı mahkemeler aracılığı ile çözüme kavuşturulmaya çalışılmaktadır. Zaman içerisinde mahkemelerin de adaleti yerine getiremediği görüşü insanlarda hakim olmaya başladı. Dünya başta olmak üzere ülkemizde de adalet arayışları; artık mahkemelerin kararlarından memnun olmayanları farklı yerlerde adalet arar hale getirmeye başladı. Fransa’da meydana gelen Sarı Yelekliler hareketi, cinsel saldırıya uğrayan bir Hindistan vatandaşının sosyal medya üzerinden kendisine dünyanın bir çok ülkesinden taraftar bulması; dünyadaki adalet arayışına.

Kocasının suçsuz olduğuna inanan bir hanım efendi nin Sn. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın dikkatini çekmek için ağaca çıkması, hasta yakınlarına devlet kurumlarından ilaç temin edemeyenlerin kah intihar girişimi ile kah sosyal medyayı kullanması, Fetö operasyonları sonucu byLock soruşturmalarında mağdur olanların bir kısmının sosyal medya üzerinden çalışma yaparak suçsuzluklarını kanıtlamaları (yaklaşık 11480 kişi ), bir vatandaşın evine gelen hırsızı karakolda kendisinden önce çıkarken görünce ortaya koyduğu kişisel tepki, çevre felaketlerine dikkat çekmek isteyenlerin farklı eylemleri ve en son olarak bir kaç gün önce tedavi olması gereken bir Psikiyatrist in pasaport sorununu sosyal medya aracılığı ile çözmeye çalışarak derdine derman arayışı ve sonuca ulaşması ülkemizden adalet arayışlarına göstereceğimiz birkaç örnektir.

Gerek dünyada gerekse ülkemizde Adalet arayışında bulunan insanlar , adalet dağıtan kurumlardan ümidini keserse nereye başvuracaklarını ya da Adaleti nasıl tesis edeceklerini farklı alanlarda arayabilirler. Bu çerçevede değerlendirdiğimizde, Adalet dağıtan kurumların yeniden yapılandırılması elzem hale gelmektedir.

Adalet arayışlarında memnun kalmayan mağdur kesimler zamanla güvenlerini kaybedip yeni arayışlara yelken açtıklarında toplumsal çöküşün fitilini olumsuz olarak ateşlemiş olurlar.

Toplumun adalet duygusunu güçlendirmek adına yeniden adalet dağıtan kurumların güvenli limanlar olmasını sağlamak en önemli sorunların başında bulunmaktadır.

Adaletin herkese lazım olduğu kadar Adaleti dağıtanlara da lazım olacağı unutulmamalıdır.

Kaynak.*- Maide Suresi 8.ayet/ *1-Hz.Muhammed (SAV) / *2-Hz.Ömer,/ *3-Ömer Hayyam/*4-İ.Kant

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum