1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. ADANALININ AKLIYLA DALGA MI GEÇİYORSUNUZ?
ADANALININ AKLIYLA DALGA MI GEÇİYORSUNUZ?

ADANALININ AKLIYLA DALGA MI GEÇİYORSUNUZ?

BU İHALE YAPILIRKEN NEREDEYDİNİZ? BUGÜN MÜ AKLINIZA GELDİ

A+A-

SEÇİME 5 AY KALA BU MİKTARDA İHALE YAPILIR MI?

31.08.2018 tarihinde Adana Büyükşehir Belediyesi'nin yapmış olduğu ihaleyi, 591.453.233,04 TL yaklaşık maliyetle  NET YAPI VE TİCARET MÜHENDİSLİK MİM. MÜŞ. LTD. ŞTİ. isimli yüklenici firma aldı. 

31 Mart 2019 yerel seçimlerine aylar kala yapılan bu 'alelacele ihalede' yüklenici firma "Girne Köprüsü genişletme, Türkkuşu Caddesi Altgeçidi, Türkmenbaşı Bulvarı otoyol bağlantı yolları, Yavuzlar Mahallesi Güney Köprüsü, muhtelif yollarda bitümlü sıcak karışım ve Feke ilçesindeki yollara alttemel, temel, asfalt emülsiyonu ile iki tabaka sathi kap yapılması" işini 12.09.2019 tarihinde (bir yılda) teslim etmek üzere taahhüt edip ihalenin sahibi oldu.

Dönemin Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'nün seçime 5 ay kala "seçim yatırımı" olarak değerlendirilen bu ihale hamlesiyle Adana Büyükşehir Belediyesi'nin bütçesinin %80'ine ket vuruldu.

belge2.png

İHALE ŞEFFAF YAPILDI MI?
Adanalının cebinden çıkacak olan bu büyük meblağda bir diğer önemli ayrıntı ise ihalenin binde 2 kırım oranıyla yapılmış olmasıdır. İhalelerde kırım oranları yüzde 20 hatta yüzde 30'ları görürken bu ihalede sadece binde 2 kırım oranıyla netice bulmuştur.

İHALELER YAPILIRKEN KONUŞMAYANLAR ŞİMDİ NEDEN KONUŞUYOR?

14.06.2019 tarihinde gerçekleşen Adana Büyükşehir Belediye Meclisi'nin 4. oturumuna da bu ihale ve diğer ihalelerle ilgili Başkan Zeydan Karalar ile AK Parti Grup Başkanvekili Ozan Gülaçtı arasında geçen tartışma damga vurdu. 

İŞTE HAYLİ İLGİNÇ KONUŞMALARIN GEÇTİĞİ O DİYALOG...!

GÜLAÇTI: Girne Köprüsü'nün devam edeceğini biz buradan öğrendik, teşekkür ediyoruz. Yavuzlar'ı Sular'a
bağlayan, Yüreğir için önemli olan Yavuzlar Köprüsüne devam edecek misiniz?

KARALAR: Yavuzlar Köprüsü'nün önemli olup olmadığını Adana'daki bir çok kuruma veriyoruz, inceliyorlar. Yavuzlar Köprüsü Adana için gerekli derlerse devam edeceğiz, gerekli değil derlerse devam etmeyeceğiz.
GÜLAÇTI: Başkanım kurumlar mı karar veriyor vatandaş mı karar veriyor? Bu hakediş, bu geriye kalan 15-20 Milyon TL havaya mı gitsin, 65 Milyon TL çöpe mi gitsin?
KARALAR: Valla kusura bakma Ozan Gülaçtı, nehrin kenarında silüeti bozan o köprü de doğru değil. Biz oy vermişsek de doğru değil! 50 metre ileride köprü var, o parayı oraya harcayandan hesap sormak lazım, Adana'nın kaynağı bu...
GÜLAÇTI: Yine devr-i sabıka giriyorsunuz. O dönemde büyükşehir belediye meclis üyelerinizden Askeri Dağlı, Serdar Seyhan ve diğer meclis üyelerinizin de onay verdiği bir köprüdür.
KARALAR: İnceleyeceğiz, biz yıkacağız da demiyoruz, yıkmayacağız da demiyoruz.


Bu tartışmanın hemen akabinde söz alan CHP'li Meclis Üyesi Askeri Dağlı ise Cumhur İttifakı'nın Adana'da neden 130 bin farkla seçimi kaybettiğini açıklayan bir konuşma yaparken köprü tartışmalarına dahil olmak istememesi dikkatlerden kaçmadı.

Tartışmalara nokta koyan açıklama Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar'dan geldi. Oturumu yöneten Karalar açıklamasında "Türkmenbaşı, Bülent Ecevit Bulvarı, Şambayadı, Misis Köprüsü, Girne Köprüsü, İlim Yolu Bulvarı ve bir iki daha küçük işi yapan firma bir kuruş para almadığını söylüyor. Biz çağırdık, rica ettik Türkmenbaşı Bulvarı'nı, Bülent Ecevit Bulvarı'nı, Şambayadı, Misis Köprüsü'nü ve Girne Köprüsü'nü devam ettireceğiz. Ozan Gülaçtı diyor ki "Çok önemli köprüde çalışma durdu." Durmadı. Orada nehrin kesilmesi bekleniyor. Her şey tamamlandı, kızaklar çakıldı, nehir kesildiği zaman Girne Köprüsü bitecek, devam ediyor. Türkmenbaşı devam ediyor, Bülent Ecevit yarın bitiyor, açacağız. Girne Köprüsü'nü inceliyoruz. Arkadaşlara maliyet hesaplayın dedim. 30 Milyon TL fiyat vermiş. Acaba biz bunu daha ucuza yapabilir miyiz, yapabilirsek müteahhiti çağıralım, kabul etmezse yeniden ihaleye girelim. Bunlar kötü şeyler mi arkadaşlar? Yanlış bir şey mi yapıyoruz? Belki köprüyü 30 Milyon TL aşağı fiyatla yaptıracağız. Belki yapamayacağız, araştırıyoruz ama yaptırıyoruz. Benim sizden istirhamım şu;
Biz burada düşman değiliz. Adana'nın faydası için çalışmak zorunda olan insanlarız, hangi siyasal partiden olursak olalım. Yapabilirsek övüneceğiz. Doğru bilgi alalım, kamuoyunu da doğru bilgilendirelim. Doğru bilgi verirsek bir sıkıntı olmaz." ifadelerini yer verdi.

640xauto.jpg

Büyükşehir Meclis oturumunun hemen ardından İnşaat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Zekeriya Turanbayburt Yavuzlar Köprüsü ile ilgili bir açıklamada bulundu. İMO Başkanı Turanbayburt, "Kamu yararı güden yerel yöneticilik anlayışından uzaklığın bir göstergesi olarak Adana’ya yapılacak köprü sayısıyla övünülerek başlatılan Devlet Bahçeli Köprüsü ödeneksizlikten durdurulmuşken, seçim öncesi alelacele ihale edilen Yavuzlar Köprüsü inşaatına başlanmıştır. Yeni yerel yöneticilerimizden beklediğimiz, bu ihalenin kapsamlı bir incelemesinin yapılmasıdır. Yavuzlar Köprüsü’nün kentimizdeki ulaşıma ne derece katkı sağlayıp trafik akışını rahatlatacağı, şehrin silüetine etkisi, Seyhan Nehri rekreasyon alanında yer alması, Sinanpaşa Mahallesi’ndeki kentsel dönüşüm projesinin değerlendirilerek köprü inşaatına devam edip etmeme konusunda nihai karar verilmelidir." dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.