1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. "Çiftçi son üç yıldır hangi ürüne ne kadar destek alacağını bilmeden tarlasını ekiyor"
"Çiftçi son üç yıldır hangi ürüne ne kadar destek alacağını bilmeden tarlasını ekiyor"

"Çiftçi son üç yıldır hangi ürüne ne kadar destek alacağını bilmeden tarlasını ekiyor"

“Bu yıl da desteklere ilişkin ne Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ne de Uygulama Tebliği yayınlandı. Zor şartlar altında üreten çiftçi son üç yıldır hangi ürüne ne kadar destek alacağını bilmeden tarlasını ekiyor”

A+A-

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, ekim ayı gelmesine rağmen tarım ve hayvancılık desteklerinin açıklanmamasını Meclis gündemine taşıdı. Bulut, “Bu yıl da desteklere ilişkin ne Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ne de Uygulama Tebliği yayınlandı. Zor şartlar altında üreten çiftçi son üç yıldır hangi ürüne ne kadar destek alacağını bilmeden tarlasını ekiyor” dedi.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, tarım ve hayvancılık desteklemelerini Meclis gündemine taşıdı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi veren Bulut, Ağustos 2021 itibariyle tarım sektörünün bankalara ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borcunun 220 milyar lirayı aştığını kaydetti.

ÇİFTÇİ BORÇ İÇİNDE

Yanlış tarım politikalarının, yüksek girdi maliyetleri altında ezilen çiftçiye borç olarak geri döndüğünü belirten Bulut,  tarımda kullandığı girdilerin- mazot, gübre, ilaçlama, su, elektrik- bedelini karşılayamayan çiftçilerin, aldıkları kredileri dahi geri ödeyemez duruma geldiğini bildirdi.

DESTEKLER BU YIL DA YAYINLANMADI

Tarım ve hayvancılık destekleri her yıl Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile belirlendiğini hatırlatan Bulut, şöyle devam etti:

Haziran- Temmuz aylarında ürünlerini hasat eden üreticiler, gelecek yılın hazırlıklarına başlamıştır. Çiftçimiz, 10-15 gün içinde de hububat ekimlerine başlayacaktır. 2019 yılı öncesinde Ocak-Şubat aylarında yayınlanan kararnameler ile o yıl hangi üründen ne kadar destek alacaklarını bilen çiftçi, son üç yıldır hangi ürüne ne kadar destek alacaklarını bilmemektedir.  Son 3 senede olduğu gibi bu yıl da Ekim ayı gelmiş olmasına rağmen ne Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ne de Uygulama Tebliği yayınlanmıştır.

NE ZAMAN YAYINLANACAK?

CHP’li Bulut, Bakan Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

-Tarım ve hayvancılık desteklerine ilişkin Kararname ne zaman yayımlanacaktır?

-Tarım ve hayvancılık desteklerine ilişkin Kararname’nin yayımlanmamasının nedeni nedir?

DESTEKLER NE KADAR OLACAK?

-Tarım ve hayvancılık desteklerinin bu yıl ne kadar olması planlanmaktadır?

-Tarım ve hayvancılık alanındaki üreticileri girdi maliyetleri altında ezilirken, aynı zamanda devlet desteklerinden de yoksun bırakılmaktadır. Üreticilerin yaşadıkları sorunlara ilişkin bir planınız bulunmakta mıdır?

KANUN NEDEN UYGULANMIYOR?

-2021 yılı bütçesinde yer alan 22 milyar liralık desteğin ne kadarı bugüne kadar çiftçilerimize ödenmiştir?

-Tarım Kanunu’nda yer alan milli gelirin en az yüzde 1'i oranında çiftçiye destek verilir hükmü neden uygulanmamaktadır?

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.