1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. “Demokrasi tarihimizin kara lekesi 12 Eylül”
“Demokrasi tarihimizin kara lekesi 12 Eylül”

“Demokrasi tarihimizin kara lekesi 12 Eylül”

CHP Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi, aradan geçen 39 yıla karşın 12 Eylül askeri darbesinin karanlığının sürdüğünü söyledi

A+A-

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi, 12 Eylül askeri darbesinin Türkiye demokrasi tarihinde kara bir leke olduğunu söyledi. 12 Eylül’ün üzerinden 39 yıl geçmiş olmasına karşın darbenin hem demokrasi mücadelesine hem de toplumsal yaşama ve toplumsal barışa verdiği hasarın onarılmasının mümkün olmadığını vurgulayan Çelebi, “12 Eylül’ün karanlığı ne yazık ki sürüyor” dedi.

 

RESMİ RAKAMLAR DAHİ KARANLIĞIN KORKUNÇ YÜZÜNÜ ORTAYA KOYUYOR

12 Eylül askeri darbesinin 39.yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, darbe döneminde resmi rakamlara göre 650 bin kişinin gözaltına alındığını, 1 milyon 683 bin kişinin fişlenmiş, 14 kişi cezaevlerindeki açlık grevlerinde, 171 kişinin sorgularda ve cezaevi işkencelerinde öldüğünü anımsatan Çelebi, “Resmi rakamlar dahi 12 Eylül karanlığının korkunç yüzünü açıkça ortaya koyuyor” diye konuştu.

 

DEMOKRASİ RAFA KALDIRILDI

Dönemin Genelkurmay Başkanı Kenan Evren başkanlığında gerçekleştirilen darbeyle demokrasinin de rafa kaldırıldığını aktaran Çelebi, “12 Eylül ile Türkiye Büyük Millet Meclisi ve siyasi partiler kapatılırken, partilerin genel başkanları gözetim altında tutuldu, yargılandı. 9 yıl süren askeri yönetim döneminde 14 bin kişi yurttaşlıktan çıkarıldı, gazeteler 300 gün yayın yapamadı. Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün başlattığı demokrasi, adalet ve özgürlük mücadelesi ağır yara aldı” şeklinde konuştu

 

TÜRKİYE’DE VE TOPLUMSAL AĞIR TRAVMAYA NEDEN OLDU

12 Eylül’ün ardından 517 kişiye idam cezası verildiğini anımsatan Çelebi, 49 kişinin idam edildiğini belirterek şöyle konuştu:

“12 Eylül’ün ülkemizde ve toplumda yarattığı ağır travmanın en acı simgesi, yaşı mahkeme kararıyla büyütülerek idam edilen Erdal Eren olmuştur. 12 Eylül ile hak, hukuk, adalet olgusunun ortadan kaldırılıp, baskıya ve işkenceye dayalı bir korku düzeni hakim kılınarak sindirilen, sorgulamayan, itaat eden bir toplum yaratılmak istenmiştir.  Sendikal örgütlenme, demokrasi, hak, hukuk, adalet mücadelesinde elde edilen kazanımlar yitirilmiştir” ifadelerini kullandı.

 

ÜLKEMİZİN GELECEĞİ ÇALINDI

12 Eylül darbesinin üzerinden 39 yıl geçtiğini kaydeden CHP Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi, darbeyle çağdaş, demokratik, hukukun üstün olduğu, sorgulayan, kendini geliştiren, dogmaları değil bilimi esas alan medeniyet hedefi yerine, dinsel unsurların ön plana çıkarıldığı gerici bir anlayışın hakim kılınmaya çalışıldığını vurguladı. Çelebi, “12 Eylül sonrası yap-boz tahtasına çevrilen eğitim sistemiyle Türkiye’nin geleceği adeta çalınmış, Cumhuriyeti ve demokrasiyi ortadan kaldırmayı hedefleyen Fetö benzeri örgütlerin önü açılmıştır” dedi.

 

TÜRKİYE’Yİ KARANLIĞA MAHKUM EDENLERİ LANETLİYORUZ

Türkiye’nin 12 Eylül karanlığından ancak hak, hukuk ve adaletin gerçek anlamda tesis edilmesi, demokrasinin hakim kılınmasıyla kurtulabileceğini vurgulayan Çelebi, “Türkiye demokrasi tarihinin kara lekesi 12 Eylül’ü gerçekleştirip ülkemizi bu karanlığa mahkum edenleri lanetliyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi olarak askeri-sivil her türlü darbenin karşısında, Atatürk ilke ve devrimlerinin ışığında demokrasi, hak, hukuk, adalet mücadelemizi yurtsever halkımızla sonuna kadar sürdürmekte kararlıyız” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.