1. HABERLER

 2. KÜLTÜR SANAT

 3. Dünya Değişim Günü M1 AVM'de kutlanacak
Dünya Değişim Günü M1 AVM'de kutlanacak

Dünya Değişim Günü M1 AVM'de kutlanacak

2019 yılı kutlamalarının teması “Çevre Bilincinde Değişim” olarak seçilen bu çok özel günün UNESCO Uluslararası Günler listesine alınması için ortak çalışmalar da devam ediyor.

A+A-

Uluslararası Değişim Federasyonu (ULUDEF) tarafından 2018 yılında ilan edilen ve her sene 7.7 tarihinde kutlanmaya başlanan Dünya Değişim Günü, Pazar günü yurtdışı 30’a yakın şehirde ve yurt genelinde kutlanacak.

ULUDEF yetkilileri, her sene 7 Temmuz (7.7.) gününün Dünya Değişim Günü olarak ilan edilmesindeki amacı şöyle açıklıyor: “Bireyin, toplumun ve dünyanın bilinçli değişimi için farkındalık yaratmak, bunun için 7 Temmuzda halka açık, bilinçlendirici etkinlikler düzenlemek, kutlamaların yurt içi ve yurt dışında, tüm dünyada yaygınlaşarak gerçekleşmesini sağlamak. Geçen yıl “Değişim Nefesle Başlar” demiştik, Türkiye geneli ve yurtdışında halka açık nefes çalışmaları düzenlemiştik. Bu yıl ise kutlamanın teması “Çevre Bilincinde Değişim.” Müzik, dans, değişim ve çevre bilincinde değişimin önemini anlatan konuşmalar yapılacak ve pek çok yerde fidan dağıtılacak. 

Etkinlikler yurtdışında 30’a yakın şehirde gerçekleşecek. Paris, Prag, Londra, Las Vegas, New Jersey, California, Chikago, Tokyo, Meksika, Arjantin/Cordoba, Bosna Hersek, Hindistan, Bulgaristan, İspanya, Rusya, Almanya, Hollanda, Belçika, İtalya, İsviçre,  Kazakistan ve Azerbaycan da kutlamaların gerçekleşeceği yerler arasında.

Yurt içinde ise belediyeler işbirliği ile İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Eskişehir, Denizli, Bursa, Tekirdağ, Gölcük, Çorlu, Samsun, Marmaris, Bodrum dahil yurt genelinde yapılacak.

2019 Kutlamalarının Teması:  Çevre Bilincinde Değişim:

ULUDEF:  İnsan olarak tüm canlıların yaşamından sorumluyuz. İnsan nasıl bir çevrede yaşıyorsa ona doğru değişir. Doğal ve sağlıklı bir çevrede var olan insan doğal ve sağlıklı bir yaşam sürer. 

 Canlı yaşamının 4 temel elementi olan toprak, su, ateş (güneş) ve hava yaşamın devamlılığının da garantisidir. Canlıya hayat veren bu elementler, değişimin negatif yönde hareketi ile can alan elementlere dönüşmeye başlamıştır. Toprak ya kirlenmekte ya da kaymalarla denize doğru sürüklenmekte ve yok olmaktadır. Denizlerimizde kirlilik o kadar yükseldi ki artık deniz yaşamı yok olma ile yüz yüze. Yer altı içme suları küresel ısınmanın tehdidi altında. Ozon tabakasının delinmesi ile güneş ışınları artık yaşam kaynağı değil ölüm kaynağı olmaya doğru ilerliyor. Soluduğumuz hava, salınan zehirli gazlar nedeniyle bizleri her nefesimizde zehirliyor. 

 İnsanın doğal yaşam alanı beton ve teknoloji ile çevrelenmiş şehirler değil, doğanın kucağıdır. Ya kendi doğal ortamımıza geri döneceğiz ya da yok olacağız! 

Bu yüzden çevre bilincini değiştirme zamanı gelmiştir. Doğal yaşama geri dönmek canlı türünün son çaresidir. “

7 Temmuz Dünya Değişim Günü etkinliklerinin yapılacağı  iller:

 • İstanbul, Şişli Belediyesi - Nişantaşı Sanat Parkı , saat: 17.00 -19.00
 • İzmir, Büyükşehir Belediyesi- Bostanlı Seyir Terasları, saat:  19.30 – 21.30 
 • Ankara, Çankaya Belediyesi – Ahlatlıbel Atatürk Parkı, saat: 16.00-18.00
 • Adana, Büyükşehir Belediyesi - M1 Adana AVM, saat: 19.00 -21.00
 • Eskişehir, Büyükşehir Belediyesi - Haller Gençlik Merkezi Parkı, saat: 18.00 -20.00
 • Denizli, Büyükşehir Belediyesi - Çamlık Parkı, saat: 19.00 -20.30
 • Tekirdağ, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi-Sahil Anfi Tiyatro, saat: 20.00 -22.00
 • Gölcük, Gölcük Belediyesi- Değirmendere Uğur Mumcu Parkı, saat: 15.30-16.30
 • Bodrum, Bodrum Belediyesi- Kumbahçe Meydanı, saat: 19.00-21.00
 • Bursa, Nilüfer 3 Fidan Gençlik Parkı, saat: 17.00 -19.00
 • Antalya, Konyaalatı Kent Meydanı, saat: 18.00-20.00
 • Marmaris, Saman İskelesi, saat: 20:30-21:30
 • Samsun, Çorlu etkinlikleri de saat 17.00’den sonra gerçekleşecektir.
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.