1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. FETÖ Borsası davasında ilk karar Adana’dan çıktı, sanıklara ceza yağdı!
FETÖ Borsası davasında ilk karar Adana’dan çıktı, sanıklara ceza yağdı!

FETÖ Borsası davasında ilk karar Adana’dan çıktı, sanıklara ceza yağdı!

17-25 Aralık süreci sonrasında “FETÖ’nün bölge imamıyım” diyen Tamer Barış Terkeşli, toplamda 25 yıl ceza aldı

A+A-

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında oluşan kaotik ortamdan faydalanan, daha sonra ise birçok şehirde ortaya çıkan FETÖ Borsası ile alakalı Adana’da da dava açılmıştı. Davanın sanıkları arasında 17-25 Aralık süreci sonrasında özellikle iktidara yakın medyada boy gösteren Tamer Barış Terkeşli’nin de olması dikkat çekti.

FETÖ BORSASI NEDİR?

Kamuoyunda gazeteciler ve siyasetçilerin serzenişleri ile ortaya çıkan FETÖ Borsası, özellikle iş adamlarını FETÖ listesinde olmakla tehdit edip, belli bir ücret karşılığında devlet içerisinde adamlarının olduğunu iddia ederek, FETÖ listesinden isimler çıkarmaya muktedir olduğunu söyleyerek, tehdit ve şantajla para toplayan çeteye verilen isim olarak ortaya çıktı.

ADANA’DA TAMER BARIŞ TERKEŞLİ NASIL ZEMİN BULDU?

Kamuoyu, Tamer Barış Terkeşli ismini 2011 yılının Haziran ayında Adana Büyükşehir Belediyesi’ne düzenlenen yolsuzluk ve rüşvet operasyonu ile duydu.

Bu operasyonda tehdit, rüşvet, yolsuzluk ve özel hayatın gizliliğini ihlal suçlamasıyla Tamer Barış Terkeşli tutuklanmıştı.

https://www.haberler.com/adana-belediyesi-nde-yolsuzluk-tutuklamasi-3077803-haberi/

Bir yıldan uzun süre tutuklu kalan Terkeşli, 17-25 Aralık sonrasında itirafçı FETÖ imamı olarak yeniden sahneye çıktı.

Özellikle iktidara yakın medyada neredeyse her gün manşetlerde yer alan Terkeşli, dönemin Adana Valisi Avni Coş’un da himaye göstermesiyle Adana’da yeniden zemin buldu.

hqdefault-1.jpg

TERKEŞLİ’NİN FETÖ BORSASINI TANER TALAŞ MAHKEMEYE ANLATMIŞTI

Adana’da siyaset ve iş kulislerinde Terkeşli’nin mevcut konumunu kullanarak para topladığını adli mercilere ilk defa 17.06.2016 tarihinde Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde tanık olarak kucuksaat.com kurucusu Taner Talaş anlatmıştı.

https://www.iha.com.tr/haber-feto-davasinda-gizli-tanik-suphelilerden-para-istemis-567347/

 

DEĞİŞİK İSİMLERLE GİZLİ TANIKLIK YAPMIŞ

Kamuoyuna yansıyan bir diğer husus ise Terkeşli’nin değişik isimlerle alanını genişletmek ve hedef ettiği insanları köşeye sıkıştırmak amacıyla, gizli tanıklık müessesini emelleri doğrultusunda kullanması oldu.

Ankara’da özellikle şikede kumpas davası başta olmak üzere, değişik mahkemelerde güneş ismini kullandığı iddia edilirken, Adana’da gözüne kestirdiği insanları zanlı durumuna düşürmek için “BULUT” gizli tanık ismiyle ifadeler verdiği belgelerle ortaya çıktı.

https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/futbolda-sike-kumpasi-davasinda-gizli-tanik-gunesin-ifadesi-alindi/1897939

Adana’da kendisi hakkında haber yapan gazetecilere Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Anayasal düzene karşı işlenen suçlar soruşturma bürosu 2014/50403 soruşturma numarası ile 05.02.2015 tarihinde, o günkü adıyla “Paralel yapının içerisinde yer alan medya mensupları” başlığı altında birçok kişiye iftira atarak yargılanmalarını sağlamıştı.

2-93abf52b4f6ea0edbe6f.jpg

FETÖ BORSASI SANIĞI TAMER BARIŞ TERKEŞLİ

Hukuk ve kural tanımadan her yere iftira atarak, bazı idari görevlilerden destek bularak oluşturduğu etkinlik alanında iş adamlarını tehdit eden Terkeşli, nihayetinde Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’nın iddianamesi ile karşılaştı.

İddianamede, yargılanması devam eden ve hiç yargılanmayan bazı iş adamlarına, Emniyet Müdürlüğünün de ismini kullanarak tehditler savuran Terkeşli ile alakalı tüm deliller dosyada yer aldı.

Yargılama neticesinde, Terkeşli ve arkadaşları mahkeme heyetinin oy birliği ile cezaya çarptırıldı. Adana 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde süren yargılama 10 celse devam etti. Hakkında defalarca değişik mahkemelerde yakalama kararı olmasına karşın, bir türlü yakalanmayan Terkeşli’yi 14. Ağır ceza mahkemesi SEGBİS yoluyla Hatay’dan ancak dinleyebildi. Delillerin toplanması sonucunda Tamer Barış Terkeşli hakkında;

Müşteki Metin Ünal’a yönelik dolandırıcılık suçundan 2 yıl hapis 40 bin TL para cezası,
Müşteki Bülent Doğan’a yönelik kamu görevlilieri ile ilişkisi olduğundan bahisle bir işin gördürüleceği vaadi ile dolandırıcılık suçundan 18 yıl hapis 180 bin TL para cezası,
Müşteki Ali Kazım Başaran’a yönelik dolandırıcılık suçundan 2 yıl hapis 53 bin 320 TL para cezası,
Müşteki Cüneyt Semirli’ye yönelik şantaj suçundan 1 yıl 6 ay olmak üzere toplamda 25 yıl hapis cezasına çarptırılmasına karar verildi.

Aynı mahkemede yargılanan eşi Demet Terkeşli beraat ederken, Tamer Barış Terkeşli ile topladığı paraların legalize edilmesi yönünden iş birliği olduğu iddia edilen Adana’nın ünlü inşaat firması Arma İnşaat’ın sahibi Ahmet Duran Yaman ise beraat etti. Duruşma savcısının bu kararı istinaf edeceği öğrenildi. Duruşma savcısının 17-25 Aralık sonrasında ortaya çıkan yasa dışı FETÖ dinlemelerinin hedefinde olan ve yasadışı dinlendiği ortaya çıkan Adana Adliyesi’nin kıdemli savcılarından Şükrü Uçkan olması ise dikkat çekti.

Mahkeme heyeti oy birliği ile aldığı kararda tutuklama kararı vermezken, Tamer Barış Terkeşli ve arkadaşlarının mahkeme kararı neticesi nedeniyle yurt dışına kaçma ihtimalinin nasıl önleneceği ise muamma olarak ortada duruyor.

Konu ile alakalı sürecin başından bu yana takipçisi olan kucuksaat.com kurucusu Taner Talaş yaptığı açıklamada, “Tamer Barış Terkeşli’nin FETÖ borsası nedeniyle ceza alması bu konuda bir milat oluşturacaktır. Ben 17.06.2016 tarihinde yani bu olaylar daha konuşulmadan önce Terkeşli’nin para topladığını, benden de para istediğini, o dönemin yetkili FETÖ İhtisas Mahkemesi olan Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne tafsilatı ile anlatmıştım. Yapmış olduğum bu hakkaniyetli ve cesur tutumun bedelini, Terkeşli’nin gizli tanık olarak verdiği ifadede beni ve gazetemi hedef göstermesi akabinde 668 sayılı KHK ile gazetemin kapanması ile ödedim. Bu adalet midir? Sadece ben değil, Terkeşli’nin şantajına boyun eğmeyen birçok insan maalesef mağdur edildi. Bu süreçten sonra esas tartışılması gereken Terkeşli’nin hala kamu görevinde olan yandaşlarıyla kurduğu ilişkinin ortaya çıkarılması, ilişki kurduğu kişilerin tespit edilmesidir. Ben önümüzdeki günlerde birçok mahkemeye yansıyan, resmi evraka dayalı bazı itirafları yayınlayacağım. Bu itiraflarda Terkeşli’yi Adana’nın ticaret ve siyaset dünyasına karabasan gibi çökmesine neden olan kişileri net olarak göreceğiz. Geç de olsa adaletin tecelli edeceğine inanıyorum.” dedi.

eb1a36ec-3c7c-48bc-80d6-2d25cb5c1fb7.jpg181c42d5-259e-4bcc-8f77-f8e701da43c4.jpgb1254470-1348-4f66-a16c-0283f3521427.jpg3de2cf7d-fcd5-4e30-9d4d-a07597794bba.jpg

deed6dd3-da6f-4fe6-acaa-3606cf53c574.jpgb2e66c7a-20c5-4782-899d-772276ca6b80.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.