1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Prof. Dr. Haluk Savaş ile ilgili kararı İçişleri Bakanlığı verecek
Prof. Dr. Haluk Savaş ile ilgili kararı İçişleri Bakanlığı verecek

Prof. Dr. Haluk Savaş ile ilgili kararı İçişleri Bakanlığı verecek

Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğüne davet edilerek sağlık durumu ile ilgili bilgi ve belgeler kendisinden talep edildi

A+A-

Yurt dışında kanser tedavisi olmak isteyen ancak pasaport başvurusunun mahkeme kararına rağmen reddedildiği belirtilen KHK'lı Prof. Dr. Haluk Asuman Savaş'la ilgili değerlendirmenin İçişleri Bakanlığınca yapılacağı bildirildi. 
Adana Valiliği, bazı basın yayın organlarında ve sosyal medya platformlarında yer alan yurt dışında kanser tedavisi olmak isteyen KHK'lı Prof. Dr. Haluk Asuman Savaş'ın pasaport başvurusunun mahkeme kararına rağmen reddedildiği yönündeki haberle ilgili olarak yapılan açıklama yaptı. 
İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğüne, 13 Mayıs 2019 tarihinde pasaport almak için müracaatta bulunan Prof. Dr. Haluk Asuman Savaş ve eşi Doç. Dr. Esen Savaş’ın talebiyle ilgili yapılan araştırmada, çiftin Gaziantep Üniversitesi öğretim görevlileri iken FETÖ/PDY kapsamında 1 Eylül 2016 tarihli 672 sayılı KHK ile kamu görevinden ihraç edildikleri belirtilen açıklamada, KHK ile kamu görevinden ihraç edilmeleri nedeniyle 6749 sayılı Kanunun 5. maddesi gereğince pasaportlarının Gaziantep'te iptal edildiği, ayrıca kamu görevinden ihraç kararına karşı yapılan müracaatın Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu tarafından reddedildiği yönünde beyanı bulunduğu hatırlatıldı. 
Açıklamada daha sonra şunlara yer verildi: 
"İlgili şahıs, 13 Mayıs 2019 tarihinde ilimiz İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğüne müracaatında kanser hastası olduğunu, Gaziantep 7. Ağır Ceza Mahkemesinden beraat kararı aldığını, kendi imkanları ile yurt dışına gidip tedavi olması gerektiğini belirterek, kendisi ve kendisine tedavisi süresince refakat etmek üzere eşi Doç. Dr. Esen Savaş için pasaport talebinde bulunmuştur. Bunun yanı sıra söz konusu beraat kararına karşı da Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından istinaf yoluna başvurulmuştur. 
Bunun üzerine, İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü personeli KHK ile kamu görevinden ihraç edilenlerin pasaport almaları ile ilgili yasal düzenlemeler hakkında kendisini bilgilendirmiş ve Prof. Dr. Haluk Asuman Savaş, aynı gün İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğüne davet edilerek sağlık durumu ile ilgili bilgi ve belgeler kendisinden talep edilmiştir. Söz konusu şahsın hukuki durumu, rahatsızlığı, alınan belgeler ve talebi; son 20 yılda zaruri hallerde istisnai bir durum olarak sadece birkaç kişi için kullanılan yetki kapsamında değerlendirilmek üzere İçişleri Bakanlığına 14.05.2019 tarih ve 14780 sayılı yazı gönderilmiş olup, Bakanlığımızın yapacağı değerlendirmeye göre işlem tesis edilecektir." 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.