1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sabancılar ve kapitalizmin sadakati
Sabancılar ve kapitalizmin sadakati

Sabancılar ve kapitalizmin sadakati

Vedat Kahyalar'ın makalesi

A+A-

Kayseri'den Adana'ya geldiklerinde,yoksul bir köylü ailesi iken, çalışkanlıkları,kurnazlıkları, oyunu kuralına göre oynayabilmeleri sayesinde  kısa sürede zenginleşmeye başladılar.Devletle ve derin yapılarla kurdukları yakın ilişkiler onları kısa sürede zirvelere taşıdı.

Adana ; onların hayallerini gerçekleştirmek için her türlü olanağa sahip bir kentti.
Tekstilin ama hammaddesi pamuk,iplik,yağlık bitkiler,ucuz işgücü, arazi olanakları,devletin sanayileşme isteği ve teşvikler ile birleşince Sabancı'ların hedefe ulaşmaları çokta zor olmadı. 

Yağmur yağarken surekli kovalarını doldurabilmeyi beceren bir kaç aileden biri olabilmeyi başardılar.
Işler büyüyünce, dünyadaki değişimleri de göz önüne alarak,Adana' dan alabilecek fazla bir şeyin kalmadığını gördüler.Tekstil, yağ,konfeksiyon,plastik  sanayi artık onlar için cazibesini yitirmeye başlamıştı.Otomotiv,lâstik,enerji, bankacılık,uçak işletmeciliği...iştahlarını kabartmış ve hiç tereddüt etmeden doğup,geliştikleri Adana'yı terkedip yeni ve cazip limanlara yelken açmışlardı.
Ancak bir istisna bırakmışlardı:

TEMSA OTOMOTİV 

Yılda 10 bin araç üreten TEMSA,devletin tüm imkan ve teşviklerinden cömertce yararlanmıştı. 1500-2000 bin kişinin geçimi sağladığı dev bir kuruluştu.ASELSAN ile geliştirdikleri yazılım ve donanımlarla elektirikli otobüsü üretebilmeyi başarmışlardı.Hatta Google ve Youtube bile servis aracı olarak Temsa otobüslerini seçmişti.100 e yakın ülkeye ihraç ediliyordu.Turkiye'de ve ihraç edildiği ülkelerde servis olanakları kurulmuştu.
Sabancılar Mayıs 2019 da TEMSA'yı da sattılar, diğer Adana fabrikalarını sattıkları gibi.Ancak bu satış biraz garip bir satış gibiydi.Bir sanayi grubu ,işletmeci değil, yabancı bir yatırım fonuydu alıcılar.
Üretimi,ihracatı,ar-ge'si gelişmiş olan fabrika bir kaç ayda kapıya kilit vurdu.Işin garibi sıkıntıya giren müteahhitlere,simitçilere duyarlı olan hükümetimiz bile TEMSA''ya şimdilik sessiz.Sabancılar sessiz.Keske bu kadar duyarsız olmasaydılar. Adana'ya sadakat konusunda en küçük bir hareket   göstermediler. 

Ama haklarını yemeyelim... Sabancıları,Sabancı yapan Adana'ya, Sabancı'lar  yeni bir AVM ile geri döndüler.Hiç ihtiyaç olmadığı halde,mevcutlar kapanmaya başlamışken yeni bir AVM ile.Anlaşılan onlar da tüketimin cazibesine kapılmışlar.Çoğu yabancı mağazalar bir bir açıldı.

Konumuza geri dönelim.
TEMSA özel bir şirket de olsa, ülkenin en büyük marka ve  kuruluşlarındandır. Yıllardır ürettiği değerle, gerek Adana, gerekse ülke ekonomisi ve vatandaşlarımıza büyük katkı sağlamıştır. TEMSA’nın kaosa sürüklenmesine seyirci kalınmamalıdır. İşin oldu bittiye getirilmesine izin verilmemelidir.

Siyaset dunyası,STK'lar,bürokrasimizde TEMSA’da olan bitene dikkat kesilmeli ve gerekirse el birliği içinde, İktidar nezdinde gerekli çalışmaları yapmalıdır. Problem Sanayi Bakanlığı tarafından incelenmeye alınmalıdır.
TEMSA’da gerçekten neler oluyor?
TEMSA nasıl kurtulur ?
Son söz :
TEMSA için harekete geçilmeli!

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum