1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Buz makinası neden tamir edilmiyor?
Buz makinası neden tamir edilmiyor?

Buz makinası neden tamir edilmiyor?

Ekmek fabrikasından yanık kokuları geliyor!

A+A-

Hüseyin Sözlü’nün kara kutularından biri olan Haluk Boran’ın yönetimindeki İşletme İştirakler Daire Başkanlığı ile ilgili yolsuzluk iddiaları.Özellikle daire başkanlığına bağlı bulunan Ekmek fabrikaları yolsuzluğun ana kademelerinden biri olduğu iddia ediliyor.

Haluk Boran ismini Adana kamuoyu, Sözlü’nün Ceyhan Belediye Başkanlığı döneminde parke taşı ihalesiyle ilgili "Edimin ifasına fesat karıştırma, rüşvet almak, vermek ve rüşvete aracılık yapmak" suçlamasıyla yargılandığı davada duymuştu. Davada belirtilen tarihte Haluk Boran, Ceyhan Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü’ne vekâleten müdür olarak atanmış ve mahkemede hâkim karşısında savunma vermişti.

Hüseyin Sözlü’nün Ceyhan Belediyesi’nde keşfettiği isimlerden biri olan, dönemin Ceyhan Belediyesi Zabıta Müdürü Haluk Boran, Sözlü’nün Adana Büyükşehir Belediye Başkanı olmasıyla Ceyhan’dan Adana’ya gelen bürokratlar arasında yer almış ve İşletme İştirakler Daire Başkanlığı kadrosuna atanmıştı.

Sözlü döneminde, 31 Mart 2019 yerel seçimlerine kadar geçen tarihte 121 TL’ye alınan ekmeklik unun, seçimden sonra yapılan görüşmeler neticesinde 91 TL’ye alındığı Başkan Zeydan Karalar tarafından mecliste dile getirilmişti. 
Önemli yolsuzluk iddialarından bir tanesi de ekmek fabrikalarında sıkça kullanılan buz makinasının akıbeti oldu. Ekmek fabrikasında bulunan buz makinasının bozuk olduğu, kasıtlı olarak tamir edilmediği, yaklaşık 40 Bin TL masrafı olan buz makinasının tamiri yerine, buzun ‘perakende fiyat’ üzerinden dışarıdan temin edildiği söyleniyor.

Öte yandan ekmek satış noktalarında, seçimden sonra poşet uygulamasının da durdurulduğu, hayatımıza giren poşet yasasının kamu kurumlarını bağlamamasına rağmen ekmek satışının poşetsiz yapılması özellikle adetli ekmek alan dar gelirli vatandaşın, ekmekleri elinde götürmek zorunda kalması gelen şikayetler arasında. 

Ayrıca İşletme ve İştirakler Daire Başkanlığı’nın düzenlediği ihalelerin doğrudan temin yöntemiyle adrese teslim edildiği iddiaları da daire başkanı Haluk Boran’la ilgili gelen bilgiler arasında.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum