1. YAZARLAR

  2. Vedat Kahyalar

  3. Ceyhan fazlasını hak ediyor
Vedat Kahyalar

Vedat Kahyalar

Ceyhan fazlasını hak ediyor

A+A-

Corona virüsü bir gün bitecek ve herkes kaldığı yerden devam edecek.
Ama Ceyhan bugünkü bakış acısıyla giderse hicbir şey değişmeden umutsuzluk,çaresizlik, sahipsizlik devam edecek.Çünkü " yanlış girdi ile doğru çıktı olmaz " 

Ceyhan ve Ceyhan'lı değişmeden bu maküs talih değişmez! 

2016 Yılında ,Ceyhan Ticaret Odasının Stratejik Plan Dosyasını hazırlarken, Ceyhan’ın SWOT analizini yapmak için çalışmalara başladım.
 Öncelikle SWOT analizi nedir ?  

O kentin güçlü ve zayıf yanlarının,fırsat ve tehditlerinin ortaya çıkarılması çalışmasıdır.

Bu sayede,zayıf yönler tespit edilerek güçlendirme çalışmaları yapılabilecek,güçlü yanların da üzerine gidilerek gelişimi daha da arttırılabilecek,mevcut fırsatlar değerlendirilecek,var olan veya olabilecek tehditlerle mücadele yolları önceden görülebilecekti.
Bunun için ; Ceyhan’ın ,sanayicileri ,hizmet sektörünün temsilcileri,çalışanlar ve Ceyhan STK’larıyla görüşülüp görüşlerine başvurmak gerekiyordu.Masa başı,dostlar alışverişte görsün türü çalışmayı sevmediğimden, öncelikle Sanayi tesislerinin sahip ve yetkililerine açıklayıcı bir mektup yazarak,soracağım ve tartışacağımız konuları belirttim.Aynı mektubu STK’lara da gönderdim.

Farklı zamanlarda bir araya gelip,uzun uzun Ceyhan’ı tartıştık.
Katılımcılar böyle bir toplantının yapılmasından duydukları memnuniyetlerini belirterek tüm iyi niyetleriyle katkılarını sundular. Aynı çalışmayı, Ceyhan’ın tarım ve ticaretine önderlik eden temsilciler ve çalışan emekçilerle de yaptık.

Zaten iki yıl kadar ; girişimcilik ,kişisel ve kurumsal gelişim konularında çok yoğun eğitimlerim olduğundan ,Ceyhan'ı hem tanıyor hem de çok seviyordum.
Ortaya çıkan  sonuçlar aslında çok önemli avantajlara sahip olan Ceyhan’ın bazı yanlış seçim ve davranışlardan dolayı hak ettiği yerde olmadığı şeklinde idi.

Güçlü tarım üretimi ve tarımsal endüstrisinin yanında,dünyadaki gelişmelere paralel olarak gelişen petrol,doğalgaz ,petrokimya ve enerji alanlarında da ülkemizin gelecekteki en önemli üretim ve ihracat üslerinden biri olmaya aday olan Ceyhan; 71 milyon tonluk petrol dağıtımına ev sahipliğinin yanında,şimdilik kurulu gücüyle 1210 MW ile,ülkede üretilen enerjinin %4 ünü sağlamakta.Bu oran kısa sürede kurulacak diğer tesislerle katlanarak artacak.

Yeni kurulan Ceyhan OSB,taşıdığı olağanüstü cazibeleriyle ,iyi tanıtılabilmesi ve taşfiklerle desteklenmesi  halinde ülkenin önemli sanayi üslerinden biri olmaya aday.

Marmara bölgesi sanayi alanları açısından tıkandı,yeni açılımlar gündeme gelebilir.Buna en yakın aday,Ceyhan,Yumurtalık,Karataş..kısaca Adana bölgesidir.

Ceyhan’ın uluslararası iş dünyasına açılmasını sağlamak ve bölgemizin kalkınmasına ,insanımızın gelişimine ,mutluluğuna katkıda bulunmak için neler yapmak gerek ?

Ceyhan ,tek başına bir ilçe olarak nitelendirilemez. Neredeyse 200.000 e yaklaşan nüfusu, güçlü üretim yetenekleriyle, çeşitlendirilmiş ve sürekli gelişen eğitim kurumlarıyla, nitelikli işgören avantajları, arazi fiyatlarının Marmara’ya oranla ucuz olması ve yaşam olanaklarının yüksekliği, Adana’ya ve Adana OSB’ye aşırı yakınlığı, Havaalanı ,Liman, Lojistik olanaklarının pozitif olması, büyük avantajlarıdır.

Ceyhan,siyaseten daha güçlü temsil edilmeli,mutlaka her partinin ikinci sırasında bir Ceyhan’lının olması,Ceyhan'ın TBMM'de mutlaka temsil edilmesi,yerel yönetimlerinin özel olarak desteklenmesi,STK yöneticilerinin çok iyi seçilerek Ceyhan’ı en iyi şekilde,bıkmadan,usanmadan temsil edebilmeleri,küçük yerlerin adeti olan ve kentin büyüklüğünü bitiren, dedikodu, adam kayırma,haksızlıklara alet olma vs davranışlardan uzak durması akla ilk gelenler.

Ceyhan’ı temsil edenler öncelikle çok nitelikli,birikimli,lisan bilen,vizyonu olan kişilerden seçilmelidir.Öyle ki ;Ceyhan'ı her platformda tanıtacak, fuar, festival, spor etkinlikleri, turistik organizasyonlar ,ulusal ve uluslararası toplantılara ev sahipliği yapma,film ve dizilere ev sahipliği ...ile  işe koyulmalı ve mümkünse de Ceyhan'da yaşamalı,Ceyhan'dan alışveriş yapmalı,görüşmelerini de Ceyhan'da yapmalı.

Bunları yapmak Ceyhan’ın potansiyelini bilen biri olarak söylüyorum ! zor değil.Türkiye iş dünyasına ciddi katkılar sağlayan Ceyhan’lılar var,dünyanın her yerinde iyi projelere destek olabilecek yatırımcılar var.Onlar sadece güvenebilecekleri önderleri ve projeleri bekliyor. 

Ceyhan için mucize beklemeyelim.Zira ilahi bir kanundur ‘’Başınıza gelen şeyler ellerinizle yaptıklarınızdan dolayıdır ‘’.
Güçlü siyasi temsilciler,Güçlü STK’lar,bilinçli ve eğitimli halkımızla, onlarca ilin önünde,onlara örnek,gıpta edilen bir kent olabiliriz.
Buna inanmakla,Ceyhan'ı gerçekten önemsemekle  başlayabiliriz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.