1. YAZARLAR

  2. Erol Saylan

  3. Dinler, Günahlar ve İnsanlık
Erol Saylan

Erol Saylan

Dinler, Günahlar ve İnsanlık

A+A-

Tüm dinlerin yasakladıklarını incelediğinizde aslında çok bir farklılık göremiyorsunuz, hepsinde de ‘günah’ sayılan, yapılmaması emredilenler, insanların toplum içerisinde ‘insan’ gibi yaşaması için emredilmiş ve yasaklanmış, yapanların cezalandırılacağı söylenmiş kurallar bütünü olduğunu görüyorsunuz.

 

Bununla birlikte tüm dünya ülkeleri, kendi menfaatleri söz konusu olunca öldürmeyi, Yunanistan gibi komşusunun malına göz dikmeyi ve benzer günahları kalıbına uydurup işliyorlar, çok kolay ve basit şekillerde din konusunu siyasi emelleri için rahatlıkla, hiç düşünmeden kullanabiliyorlar.

 

İsrail ve On Emir’deki ‘öldürmeyeceksin’ emrini yan yana koyabilir misiniz? Filistin konusunu yaşadık, yaşıyoruz.

 

ABD ve Avrupa ile Yedi Ölümcül Günah sayılan maddelerin içerisinde yer alan ‘kibir’ ve ‘açgözlülük’ yapmayacaksın emirlerini yan yana koyabilir misiniz? Petrol için, para için sömürgeciliği yaşam tarzı haline getirmiş oldukları tarihten bu yana görülüyor.

 

Müslümanlar için, Yedi Büyük Günah düşünüldüğünde, ‘yetim hakkı yemek’, ‘cana kıymak’ gibi günahları işlemediklerini söylemek mümkün mü? Arap milletlerinin nasıl yaşadığı ortada, bizde dahi eskiden bu yana yapılan yolsuzluklar düşünüldüğünde maalesef ki Müslümanların da bir farkı kalmıyor ‘gavur’ dediklerinden.

 

Ve ayrıca Müslümanlar, sahte hacı-hoca tayfasının çocuk tacizlerine, yalan yanlış din bilgisiyle insanları kandırıp kendilerine fayda sağladıklarına da hepimiz akşam haberlerinde şahit oluyoruz.

 

Dün bir açık oturumda, gazeteci İsmail Saymaz’ın bir söylemi çok dikkat çekiciydi; “Diyanet işleri başkanı tarih boyunca en siyasi başkan olmuştur, ‘sigara haram’ şeklinde söylemi var, neden? Çünkü Sn. Cumhurbaşkanımız sigarayı sevmiyor. Haram olduğu hangi dini kayıtlarda yer alıyor?”

 

Tüm dünya’da, insanların dini duyguları sömürülmese, insanlar kandırılmasa, siyasi emeller için din kullanılmasa, hem bu dünyada hem de öbür dünyada herkes rahat edecekte, olmuyor işte!..

 

ONEMİR:
Hz. Musa’ya Sina Dağı’nda Tanrı tarafından 2 taş tablet üzerinde verilen dini ve ahlaki öğretiler bütünüdür.

1. Karşımda başka ilahların olmayacak.

2. Kendin için oyma put, yukarda göklerde olanın, yahut aşağıda yerde olanın, yahut yerin altında sularda olanın hiç suretini yapmayacaksın, onlara eğilmeyeceksin ve onlara ibadet etmeyeceksin.

3. Yehova, Rab ismini boş yere ağzına almayacaksın.

4. Sebt gününü takdis etmek için onu hatırında tutacaksın. Altı gün işleyeceksin ve bütün işini

yapacaksın, fakat yedinci gün efendin Rab'e Sebttir. Sen ve oğlun ve kızın, kölen ve cariyen ve hayvanların ve kapılarında olan garibin hiçbir iş yapmayacaksınız. Çünkü Rab gökleri, yeri ve denizi ve onlarda olan bütün şeyleri altı günde yarattı.

5. Babana ve anana hürmet edeceksin.

6. Öldürmeyeceksin.

7. Zina etmeyeceksin.

8. Çalmayacaksın.

9. Komşuna karşı yalan şahitlik yapmayacaksın.

10. Komşunun evine tamah etmeyeceksin, komşunun karısına yahut kölesine yahut cariyesine yahut öküzüne yahut eşeğine, yahut komşunun hiçbir şeyine tamah etmeyeceksin.

 

YEDİ ÖLÜMCÜL GÜNAH:

Hıristiyanlık inançlarına göre Yedi Büyük Günah olarak da bilinen, insanın hayatı boyunca sakınması gereken yedi günahtır.

1. Kibir yapmayacaksın.

2. Açgözlülük yapmayacaksın.

3. Şehvete olan düşkünlük yapmayacaksın.

4. Kıskançlık yapmayacaksın.

5. Oburluk yapmayacaksın.

6. Öfke, nefret duymayacaksın.

7. Tembellik yapmayacaksın.

 

YEDİ BÜYÜK GÜNAH

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V) Yedi Büyük Günah olarak aktardığı kebâir, a'zamü'z-zünûb olarak nitelendirdiği, işlendiğinde insanın helakına neden olacak günahlar şunlardır;

              1. Allah'a Şirk Koşmayacaksın.

2. Sihir–Büyü Yapmayacaksın.

3. Cana Kıymayacaksın.

4. Yetim Hakkı Yemeyeceksin.

5. Faiz yemeyeceksin.

6. Savaştan kaçmayacaksın.

7. Namuslu bir kadına iftira atmayacaksın.

Önceki ve Sonraki Yazılar