1. YAZARLAR

  2. Prof.Dr. Atabay Düzenli

  3. Her şey gönlünüzce olsun
Prof.Dr. Atabay Düzenli

Prof.Dr. Atabay Düzenli

Doğa ve Yaşam Bilimci

Her şey gönlünüzce olsun

A+A-

Ben, hep her sene eski ve yeni yılı, her şeyiyle  değerlendirmek ve hayırlısını dilemek için kutlarım.

Her sabah kalktığımda önce kendime günaydın der ve şükür ederim. Sonra da dostlara bir şekilde ulaşarak yada iletişim araçları kullanarak günaydın demeyi çok severim. Her akşam yatağımda da uyumadan önce o günümü değerlendirir ve kendime bazı sonuçlar çıkarırım. Her yeni yılda da  aynı şeyi yaparım.

Bir yıl geçti dostlar, eminim ki acısıyla tatlısıyla geçen günlerden çok memnun olamadık. Arzularımız dileklerimiz pek yerine gelmedi. Her ne kadar uzmanlar geçmişi unut geleceğe bak, umudunu yitirme, yeter ki iste ve bunun için çok bilgilen, çalış diyorlarsa da olmadı. Olmuyor işte dostlar.

Gönül o kadar çok şey istiyor ki keşke kendimizin elinde olsa. Etkisiz ve yetkisiz olunca böyle oluyor işte. Geçirdiğimiz yıl için yaptığım değerlendirmeyi izniniz ve hoş görüşünüzle paylaşmak istiyorum:

Kurumdan emekli olduktan sonra araştırmalarıma ve mesleğime devam ediyorum. Anladım ki  kurumdan emekli olunca insan bilim dalı konusunda çok daha serbest davranabiliyor. İlgisini çeken konulara çok daha fazla zaman ve emek harcayabiliyor. Toplantılarını çok daha rahat ayarlayabiliyor. İşine kendini çok daha iyi verebiliyor. En basiti uykusu gelince uyuyor. Uykusunu alınca kalkıyor. Saat ayarlama veya uyandırılma yok.. Acıkınca ,yavaş yavaş  ve iyice çiğnedikten sonra yiyorsun. İstediğin gibi giyiniyorsun. İnsanları gönlünce değerlendirebiliyorsun. Hatta sık sık diyorum ki:''Keşke yaş sınırını beklemeden daha  önce kurumdan emekli olsaydım'. '

Hep bilim dalım ile uğraşırken bir öncülüğüm vardı.Araştırdıklarımı,bulduklarımı ve yaşadıklarımı toplumun anlayacağı bir şekilde  yazılı ve görsel olarak onlara iletebilmek. Bu görüşüm benim için  hala çok önemli ve gerekli. Bu iletişime hala yazılı ve görsel medyada da devam ediyorum. Tüm bunlara devam ederken öncelikle zamanım ve param olduğu müddetçe öncelikle yurdumu sonra diğer ülkeleri görmeyi yaşamlarını ve doğasını tanımaya çalışıyorum. Benim için ilginç olanları da okur ve izleyicilerle paylaşmaya çalışıyorum. Ne yazık ki az yazan az okuyan bir toplum olmamız beni yaralıyor  ve tetikliyor ki bu işi yapmaya ve devam etmeye zorluyor.

Bir taraftan da gönüllü kuruluşlara  bilgim ve zamanım doğrultusunda katkı vermeye çalışıyorum. Bununda nedeni:Bir ülkenin varlığında ve geleceğinde gönüllü kuruluşların çok büyük rolü olduğuna içten  inanmam. Geçmekte olan yılın bana ve aileme verdiği en güzel hediye ise ikinci kızımızın dünyamıza yeni bir kız evlat (Ada) hediye etmesi. Ailemiz,ülkemiz ve dünyamız için hayırlısı olsun. Ne olursa olsun ama önce insan olsun.

İşte böyle sevgili okurlar bir doğa ve yaşam bilimci olup akademisyen yazar özelliği ile de sizlerle görüşlerimi  bu köşede yazarak paylaşmaya çalıştım. Okuma, bana görüşlerinizi bildirme zahmetine katlandınız. Sizlere içten teşekkürlerimi, sevgi ve saygılarımla kabul ediniz.Tabii size ve bana bu fırsatı büyük fedakarlıklarla sağlayan bu medya kuruluşuna da  ülkenin bu şartlarında ne kadar teşekkür etsem azdır. Az veren candan verirmiş diyerek kabul ederlerse beni sevindirirler. İşte böyle dostlar böyle bir yıl geçirdik. Göreceğimizi gördük, anlayacaklarımızı anladık. Ama bitti. Şimdi önümüze bakmamız lazım. Bu  dileklerimle hepinize sıhhatli, başarılı, mutlu bir yıl  diliyorum. Yeni yılda her şey gönlünüzce olsun. Bir sene sonra yine yazmam ve okumanız dileği ile .

Sevgi ve saygılarımla..

 

Prof. Dr. Atabay Düzenli

Doğa ve Yaşam Bilimci

[email protected]gmail.com

Önceki ve Sonraki Yazılar