1. YAZARLAR

  2. Sedat Memili

  3. Mustafa Kemal için yas; Atatürk için şenlik...
Sedat Memili

Sedat Memili

Gazeteci Yazar

Mustafa Kemal için yas; Atatürk için şenlik...

A+A-

Mustafa Kemal 10 Kasım 1938’de öldü;

Atatürk sonsuza kadar yaşamak üzere doğdu.

 

Dünya kamuoyunun Buda diye tanıdığı “Gotama Sakyamuni”nin yaşamını incelemiş ve “Tanrılaşan Prens: Buda” adlı biyografik romanını yazmıştım. (Roman Etkin Yayınevi tarafından yayınlanmıştı)

Şöyle bir gerçekle karşılaştım. İnsanlığın öğretileri ile tanıdığı ve gerçek adı Gotama Sakyamuni olan Buda, (M.Ö 563 – 483) yılları arasında yaşamıştır. Gotama Sakyamuni, bir kişidir, ama Buda bir düşünce ve öğretinin adıdır. (Bu yazdıklarım bugün katliam yapan Budistlerle ilgili değildir. Hangi din ve düşünce olursa olsun siyasallaştığı zaman kirlenmeye mahkûmdur. Bu gün bu katliamı yapanlar sözde Budistler, Buda öğretisinin en büyük düşmanları ve hainleridir.).

Buda Sanskrit dilinde “uyanmış, idrak etmiş, bilinçlenmiş” anlamındadır. Bu nedenle Buda, sadece yaşam süresi olan 80 yılın çok ötesinde düşünceleri ifade eden bir kavramdır. Bu nedenle Buda, tek kişi değil, sürekli doğan bir kavramı ifade eder.

Budist inanışa göre; Buda ölür ama Buda’nın öğretisi sonsuza kadar yaşar.

*

199-11.png

MUSTAFA KEMAL ÖLÜR; ATATÜRK YAŞAR

Bu açıdan Mustafa Kemal ile Atatürk’ü birbirinden ayırmak gerekir. Mustafa Kemal bir kişidir, Atatürk ise bir düşünce ve anlayışın adıdır.

İnsan olan Mustafa Kemal, insana ait duygularla donanmıştır. Seven, nefret eden, doğru ya da yanlış yapan, evlenen, boşanan, koşan, gülen, ağlayan her neyse insana ait vasıfları taşıyan bir canlıdır. 1881 yılında doğmuş ve 1938 yılında ölmüştür.

Siyasal, kültürel ve ekonomik sistemin adı olan "Atatürk" ise 1881’den çok evvel doğmuş ve hala yaşamaktadır.

Atatürk, kendi anlayışını oluştururken, Anadolu coğrafyasında Pir Sultanların, Börklüce Mustafaların, Hacı Bektaşilerin, Namık Kemallerin, Mithat Paşaların, Ziya Paşaların, Talat ve Enver Paşaların açtığı yolu tamamlamıştır. Yapısını onların düşünsel mimarisi üzerine kurmuştur. Atatürk, Anadolu aydınlarının mayasıyla yoğrulmuştur.

Mustafa Kemal’in kişi olarak öncesi ve sonrası yoktur; Ancak Atatürk’ün öncesi ve sonrası vardır.

Karanlıklara terk edilen, genelde Mezopotamya ve özelde Anadolu’nun aydınlanmasına katkı koyan herkes bir Atatürk’tür, Atatürkçüdür.

10 Kasım 1938 kişi olan Mustafa Kemal’in ölüm; anlayış olan Atatürk’ün ise yeniden doğuşudur.

Atatürk uyanış, bilinçlenme, idrak etme ve anlamanın bilinen adıdır.

Bu ad, bağımsızlığı, yurtta ve dünyada barışı, üretimi, üreten köylünün efendiliğini, laik eğitim sistemini kapsar.

Bu ad, özelleştirmeler ile halkın birikimlerinin talan edilmesine engeldir.

Yabancı devletlerle onurlu ittifakın adıdır Atatürk…

0847c23f-4cad-42b4-bfe4-eda5724ea464.jpg

ATATÜRK KİMİNDİR?

Kabile devletlerinde bazı evrensel değerler yerelleştirilerek bir kişi ya da gruba mal edilir.

Örneğin, bu güne kadar örgütlü en büyük kabile devleti olan Suudi Arabistan’da din, bir ailenin tekelindedir.

Aynı aile, dini tekeline almakla, adalet, yargı, egemenlik, barış gibi kavramları da tekeline almıştır.

Öyle karanlık bir sistem ki, bir nebze ışığın girmesi için en küçük bir çatlak bile bırakılmaz. Kol, bacak ve baş kesmelerle, insanın yaşamı tutsak edilir. İşte bu kabile devletinde 2017 yıllarında daha yeni yeni kadınlara ehliyet hakkı tanınırken, Atatürk anlayışında olan devletlerde 1930’lu yıllardan itibaren kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmiştir.

Atatürk, karanlığa karşı duruşun adıdır.

Kadın, çocuk, köylü, memur, üretici, işçi, tüccar ve sanayicinin ekonomik hak ve özgürlüklerini kullandığı sistemin adıdır.

Bu yönüyle Atatürk Evrensel aydınlanması benimseyen herkesindir.

 

ATATÜRK; KİMSEDEN ÇEKMEDİ ATATÜRKÇÜLERDEN ÇEKTİĞ, KADAR

Modern devletlerde anlayışlar kişi ve grupların tekelinde olamaz. Halkevlerinin ve ardından Köy Enstitülerinin kültürel aydınlanmaya katkı koyduğu yıllarda evrensel değerler halkın malıydı. İlk kez Demokrat Parti’nin oluşturulması ile birlikte bazı değerler bazı kişi, grup ve partilerin elindeymiş gibi işlem yapıldı.

Sanki milliyetçilik falanca parti, hak ve adalet filanca parti, din ise falanca cemaate aitmiş gibi bir çıkmaz yola girildi.

Türkiye’nin çıkarları odağında birleşen düşünceler, belirli kişi ve grupların çıkarına doğru işlemeye başladı.

Falanca partiden olanların dini imanı yerinde de, filanca partiden olanlar kâfir… Böyle bir anlayış içerisinde maalesef, Atatürkçülerde hata yapmaya başladı.

8e6d776f-06d3-4df9-9480-934037da5dc9.jpg

KİMSENİN TEKELİNDE OLAMAZ

Nasıl ki, Milliyetçilik MHP’nin, Din Anlayışı AK Parti’nin tekelinde değilse, Atatürkçülük de CHP’nin tekelinde değildir. Olmamalı.

Milliyetçilik sadece MHP’nin elinde asla gelişemez kısırlaşır, Din, AK Parti’nin elinde işte tarihinde görülmedik bir biçimde öylesine bozulur. Atatürkçülük ise sadece CHP’nin elinde rozet Atatürkçülüğü olarak kalmaya mahkûm olur.  (Altı Ok'un ilkelerinden beşini kıran CHP'nin Atatürkçülüğü bile tartışma konusudur.)

Yeryüzünde evrensel hiçbir düşünce, inanç ve sistem kişi ve grupların tekelinde olamaz. Eğer oluyorsa bu sadece ve sadece bir cemaattir.

Atatürkçülüğün de bir cemaatçiliği vardır, milliyetçiliğin de dinin de…

Ve Atatürkçülüğü bir cemaat veya bir partinin tekeline almak ona yapılacak en büyük kötülüklerden biridir. Şu an yeni yeni fark edilmeye başlanmıştır k, Atatürkçülük, en fazla Atatürkçülüğe karşı olanlara lazımdır.

 

TÜRKİYE’DE İDRAK ETME SÜRECİ

Artık Türkiye bir uyanış sürence girmiştir.

Kenan Evren, Atatürk diye diye, Atatürk’ün kurumlarını yıkmıştır. Atatürk’ten uzak, onu tanımayan ve tanımadığı halde düşman bir nesil yetişmeye başlamıştır. Ancak o nesil de Atatürkçüler gibi aynı coğrafyayı paylaşmakta, “Aynı yağmurda ıslanmakta, aynı pis kokudan rahatsız olmaya” başlamışlardır.

Bu gün Atatürkçülük önce en fazla CHP’ye sonra da MHP ve AK Parti gibi partilere lazımdır. Atatürkçülük, Türkiye’de yaşayan bu ülkeyi vatan kabul eden, bu ülkede geleceği olduğunu düşünen ve bu ülkede gömülmeyi onur sayan herkese lazımdır.

Bu güne kadar AB’ye körü körüne bağlı bir Atatürkçülük olamaz.

ABD veya İsrail’e koşulsuz bağlılığı müttefiklik olarak niteleyen Atatürkçü olamaz.

Hem özelleştirmeyi savunup hem de Atatürkçü olunması mümkün değildir. Türkiye’de böyle bir süreç yaşandı, Atatürk rozeti ve flaması satarak ayakta kalmanın Atatürkçülük olduğu zannedildi.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.