1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Sabancı Holding’den (SAHOL) ABD’de enerji yatırımı
Sabancı Holding’den (SAHOL) ABD’de enerji yatırımı

Sabancı Holding’den (SAHOL) ABD’de enerji yatırımı

Sabancı Renewables, ABD'de güneş enerjisi santrali ve enerji depolama tesisi olan Oriana Solar'ın tamamını satın aldığını açıkladı.

A+A-

Hacı Ömer Sabancı Holding A.Ş. (SAHOL) tarafından 15 Kasım 2023 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan bildirimde Sabanci Renewables Inc. Cutlass Solar II Projesi için Finansman İşlemlerinin Tamamlanması hakkında açıklama yapıldı.

Sabancı Holding'den dev hisse satışı! HABERLER, Gündemdekiler, Piyasa Haberleri Rota Borsa

Açıklamada Sabancı Renewables Inc. Sabanci Renewables Inc.’nin 2024 yılının ikinci çeyreğinde devreye alınması hedeflenen 272 MW’lık Cutlass II güneş enerjisi santrali yatırımı ile ilgili tüm finansman işlemlerinin, 14 Kasım 2023 tarihinde Tax Equity Investor* (Vergi avantajli sermaye yatırımcısı) ile imzalanan sözleşmeler ile tamamlandığı belirtilerek şu ifadeler kullanıldı;

Daha önce 11 Ekim 2022, 25 Eylül 2023 ve 4 Ekim 2023 tarihli özel durum açıklamaları ile kamuya duyurulmuş olan, Şirketimizin Sabancı İklim Teknolojileri A.Ş. üzerinden %100 oranında hissedar olduğu Sabanci Renewables Inc.’nin 2024 yılının ikinci çeyreğinde devreye alınması hedeflenen 272 MW’lık Cutlass II güneş enerjisi santrali yatırımı ile ilgili tüm finansman işlemleri, 14 Kasım 2023 tarihinde Tax Equity Investor* (Vergi avantajli sermaye yatırımcısı) ile imzalanan sözleşmeler ile tamamlanmış bulunmaktadır.

Sözleşmelerin imzalanması ile birlikte projenin finansmanında Sabancı Renewables Inc. tarafından karşılanan sermaye oranı  yaklaşık %30; kredi ve Tax Equity Investor tarafından karşılanan yabancı kaynak oranı ise yaklaşık %70 seviyesinde gerçekleşmiştir.

Ayrıca, ABD’de devam etmekte olan ve daha önce kamuya duyurulan Oriana projesi kapsamında da her türlü finansal enstrüman ve teşvik kullanılarak yenilenebilir enerji yatırımlarına devam edilmektedir. Projeler bazında yaşanan gelişmeler kamu ile paylaşılacaktır.

* Tax Equity yatırımlarını düzenleyen Inflation Reduction Act (IRA) ile karbon emisyonlarının azaltılmasını teşvik etmek ve yenilenebilir enerji yatırımlarını desteklemek amacıyla ABD’de yerleşik ve çeşitli kriterleri taşıyan kuruluşlara finansman ve vergi teşvikleri sağlanmaktadır. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.