1. YAZARLAR

  2. Prof.Dr. Atabay Düzenli

  3. Sakin Şehir, Sakin Hayat... İyi Temiz Ve Adil Gıda
Prof.Dr. Atabay Düzenli

Prof.Dr. Atabay Düzenli

Doğa ve Yaşam Bilimci

Sakin Şehir, Sakin Hayat... İyi Temiz Ve Adil Gıda

A+A-

Tam zamanı. Dünya durdu. Temizlendi. Temizleniyor. Çok kittik günlerden geçiyoruz. Her ülke, devlet,  hükümet ve vatandaşlar önlem almaya çalışıyor. Çoğu yer kapandı. Ama  bu bir izin, tatil değil. Önlem.

 

DEĞERLENDİRİN

Yalnız evimize kapanmak da değil. Sakin, temiz ve kalabalıklardan uzak bir ortamda dolaşmak serbest. Hem de iyi gelebilir. Yuvanızda zaman geçirmenin özlemini giderin. "Hiç kazandığım bir şey yok mu?", "Olmadı mı?", "Olmayacak mı?" diye düşünün. Evlerimizi de ara sıra havalandırmamızın yararı var.

 

YAPACAKLARIMIZ

Alış verişlerimizi de internetten. Yiyecek ve içeceklerimizin ümmin sistemimizi arttıracak  olması da gerekli. Yaşam ortamlarımızın çok sıcak ve nemli olmaması da önemli.

Riskli yaş grubu kırk ve  üzeri. Çocuklarımız riskli değil ama taşıyıcı olabiliyorlar.

Elle para alış verişi yapmamak gerekli. Birbirinizden iletişimi kesmeyin ama temas etmeyin. Kredi kartımızın temiz olması gerekli. Alan ve verenin  karşılıklı dikkat etmesi lazım. Mecburen dışarıda olanlarında eldivenli, maskeli, birbirlerine fazla yaklaşmamaları, mümkünse dışarıda bir şey yiyip içmemeleri ve her dışarı çıkıp eve girdiklerinde hemen duşa girmeleri, çıkardıkları giysilerinin de günübirlik yıkanması gerekiyor.

Ateşim var. Öksürüyorum. Nefesim daralıyor. Halsizim diyenlerinde hemen  ilgili sağlık birimlerini haberdar etmeleri gerekiyor. Bu tür hastalıklar yaşamımızda hep oldu ve olacak. Önemli olan bunlardan ders alıp yaşamımıza aktarmak. Panik yapmayıp sakin olmak. Uzmanların önerilerini yerine getirmek. Bunların hepsi kendimiz için. Yaşamımızı sürdürmek için.

 

ZORLUKLAR...

Birde işin başka boyutu var. Bu arada kapanan iş yerleri, bu nedenle çalışamayanlar... Ekonomik kiriz nedeniyle  çok ciddi problemlerle baş başa kalacaklar. Tabi bunlara  hemen acil  olarak devletin çare bulması gerekiyor. Eğer elimizden geliyorsa bizde  kiminin parası kiminin duası diyerek taşın altına elimizi koymalıyız. Hep beraber bazı fedakarlıklar yapmaya hazır olmalıyız. Sınırlar kapalı. Her türlü ulaşım ve taşıma yapılamıyor.

 

KRİZİN ÖĞRETTİKLERİ

Bu da bize  yiyecekten sağlığa hatta diğer yaşam gereksinimlerinde kendi kendine yetmenin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha göstermiştir.

Sakinlik, huzur, sağlık, temiz bir ortam, beraber yaşadıklarımıza daha fazla zaman ayırma, kendimizi sorgulama,kitap okuma, yazma, doğru haber alma, yakınlarımız ve dostlarımızla iletişimi kesmeme, iyi, temiz ve adil beslenme zamanıdır.

 

Virüse yakalandığımızda herkesin bizi terk edeceğini biliyoruz. Bakın görün hep beraber başaracağız. Başka yolu var mı? Bir gün yine bu konuları yazarak konuşabilmek ve değerlendirmek dileği ile....

Saygılarımla...

Önceki ve Sonraki Yazılar