1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “Ülkemizin de, basının da sorunları ancak köklü demokrasiyle çözülür.”
“Ülkemizin de, basının da sorunları ancak köklü demokrasiyle çözülür.”

“Ülkemizin de, basının da sorunları ancak köklü demokrasiyle çözülür.”

Basın Bayramı’nda özgürlük meşalesi yakıldı

A+A-

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’nce düzenlenen “Basından Sansürün Kaldırılışının Yıldönümü ve Gazeteciler Bayramı”, diğer adıyla “Mücadele Günü” etkinliğine katıldı.

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir, CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, Adana Barosu Başkanı Av. Veli Küçük ve gazetecilerin katıldığı program Atatürk Parkı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk konulması ile başladı. Daha sonra Sanatçılar Parkı’ndaki Basın Anıtı’nda meşale yakıldı.

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir’in, basın özgürlüğünün önündeki engellerden dolayı Basın Bayramı yerine Mücadele Günü demeyi uygun bulduklarını ve yerel basının finansal sorunlarını aktardığı konuşmasının ardından söz alan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, 24 Temmuz tarihinin önemine değindi.

LOZAN’IN YILDÖNÜMÜNE DENK GELMESİ ÇOK ANLAMLI

Başkan Zeydan Karalar, “24 Temmuz hem laik, demokratik, aydınlık Türkiye Cumhuriyeti’nin kurtuluş günü, anayasasının yazıldığı gün, hem de Lozan’ın yıldönümüdür. Basın Bayramının aynı güne denk gelmesi çok anlamlı” dedi.

EKONOMİK ÖZGÜRLÜK VE DEMOKRATİK ÜLKE, BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNÜN TEMİNATIDIR

Başkan Zeydan Karalar, şunları söyledi: “Ekonomik özgürlüğü olmayan her kuruluş, yapı ve insanın birilerinden talimat alarak iş yapması kaçınılmaz. Dolayısıyla yerel basının da ekonomik özgürlüğü olmazsa aynı sonuç doğar. Basının görevi çok önemlidir. Basın demokratik rejimlerde 4. güçtür. Tabii bu gücün korunması ve topluma yararlı hale gelmesi için uygun şartların oluşması lazım. Ne yazık ki ülkemizde, son yıllarda zaten sıkıntıda olan yerel basın daha zor durumlar yaşamaktadır. Son dönemde yerel basının gelirlerinin azalmasına neden olacak şekilde alınan karar, sorunları artıracaktır. Çok kısa sürede basının da ülkenin de önünün açılmasını diliyor ve istiyoruz. Ülkemizin özgür, köklü demokrasinin yaşandığı bir yapıya kavuşmasını, basının da görevini layıkıyla yerine getirebilmesini istiyoruz. Çünkü basının asli görevi olan;  halkın objektif, doğru haber alma hakkına yönelik çalışabilmesi bir ülke için çok önemlidir. Basın, insanların haber edinme hakkına yönelik rahat çalışamıyorsa, bir yerlerden talimat alarak hareket ediyorsa o ülkede zaten demokrasiden bahsetmek söz konusu değildir. Ülkemizde de bu sorunu yaşıyoruz.”

YEREL BASININ YANINDAYIZ

Yerel basının her zaman yanında olduklarını belirten Başkan Zeydan Karalar, “Doğru, tarafsız, vatandaşın haber alma özgürlüğüne yönelik çalışan, basın özgürlüğünü doğru şekilde kullanan yerel basının hep yanında olduk. Adana Büyükşehir Belediyesi olarak da yanında bulunmaya devam edeceğiz. Basın Bayramını kutluyor, basın mensuplarına sevgilerimi ve saygılarımı sunuyorum” diye konuştu.

 

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut ve Adana Barosu Başkanı Av. Veli Küçük’ün de birer konuşma yaptığı Mücadele Günü etkinliğinde, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir basın bülteni okudu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.