1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 'Üreticiler dert küpü'
'Üreticiler dert küpü'

'Üreticiler dert küpü'

Ayhan Barut, üretici köylülerle buluştu

A+A-

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, Adana'da üretici köylülerle buluştu. Üretim maliyetleri arttığı ve ürünleri para etmediği için dert küpüne dönen çiftçilerle görüşen Barut, "Bereketli topraklarda sürekli artan maliyetlere karşın binbir emekle üretim yapan köylülerimizin ürünleri para etmiyor. Üreticilerimizi çaresizliğe ve çözümsüzlüğe mahkum edenleri tarih affetmeyecektir" dedi. 

"ÇÖZÜM İÇİN MÜCADELEMİZ SÜRECEK"

CHP Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, Adana'da çiftçilerle bir araya geldi. Karataş İlçesi'ne bağlı Yemişli ve Seyhan İlçesi'ne bağlı Gökçeler (Gerdan) köylerindeki kahvehanelerde üretici köylülerle buluşan Ayhan Barut, çiftçilerle sohbet etti. Üretici köylülerin artan üretim maliyetleri, ürünlerin para etmemesi, ödenmeyen primler ve yetersiz desteklemelerle ilgili sorunlarını dinleyen Ayhan Barut, dert küpüne dönen çiftçilerin dile getirdiği konuları not alarak çözümü için mücadele etmeyi sürdüreceğini kaydetti. 

"ÜRETİM VE ÜRETİCİYİ DESTEKLEYİN"

Buluştuğu üretici köylülere seslenen Ayhan Barut, ziraat mühendisi, çiftçi ve bir köylü çocuğu olarak her zaman üreticilerin yanında yer aldığını vurguladı. Kendisinin de aynı sorunlarla boğuştuğuna dikkat çeken Ayhan Barut, şöyle konuştu:
"Tam 17 yıldır ülkemizi tek başına yöneten AKP iktidarı, en stratejik sektör olan tarımı sorunlar yumağına çevirdi. Ne yazık ki ülke tarımımız çıkmaza itiliyor, her geçen gün daha çok dışa bağımlı hale getiriliyor. AKP'nin iş bilmez ve sorumsuz politikaları nedeniyle çiftçilerimiz, büyük mağduriyet yaşıyor. Tarımda üretim maliyetlerinin düşürülmesi, üretenin kazanması için ürünlerin para etmesi ve yeterince desteklenmesi gerekiyor. Hızla üretimden uzaklaşmak zorunda kalan çiftçilerimizin, yem gibi en temel maliyetleri sürekli artan hayvan yetiştiricilerimizin sorunları çözülmezse ne yazık ki ülke ekonomimiz çökeceği gibi insanlarımız derin bir çıkmaza girecektir. Tarıma dair tüm tasarruflar öncelikle ülkemiz çiftçisinin, köylüsünün, üreticisinin ve tüketicisinin çıkarları gözetilerek yapılmalıdır. Üretim ekonomisi modeliyle üretim ve üretene yeterli destek verilmelidir. Öte yandan yağlı tohum desteklemelerinin haksız ve hukuksuz bir şekilde ödenmeyen yüzde 30'luk kalan kısmı derhal ödenmelidir. Bunu üreticiye bir lütufmuş gibi sunamazsınız. Üreticinin hak ettiği desteklemelerin eksiksiz ve tam olarak verilmemesi utanç vericidir. Bu utancın ortadan kaldırılmasını istiyoruz. Tarım sektörünün temel taşları olan on binlerce ziraat, gıda, su ürünleri mühendisleri, veteriner, tekniker ve teknisyenler işsizlikle boğuşuyor. Tarladan sofraya gıda zincirinin en önemli halkasını oluşturan bu meslek gruplarımızdan derhal ve yeterli sayıda kamuya atama yapılmalıdır."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.