1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. "Zincir marketlere sınırlama esnafımızı rahatlatır"
"Zincir marketlere sınırlama esnafımızı rahatlatır"

"Zincir marketlere sınırlama esnafımızı rahatlatır"

Zincir marketlerin açılışlarına nüfus kriteri getirmeyi amaçlayan yasa teklifine esnaftan destek

A+A-

Adana ESOB Başkanı Nihat Sözütek, zincir marketlerin açılmasına kriter getirmeyi amaçlayan maddelerin de yer aldığı, 'Perakende Ticaretin Düzenlenmesi' hakkında yürütülen yasa çalışmasının küçük esnafı rahatlatacağını ve rekabet gücünü arttıracağını söyledi.

Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (Adana ESOB) ve Minibüsçüler Odası Başkanı Nihat Sözütek, Ticaret Bakanlığı yetkilileri ve milletvekilleri tarafından üzerinde çalışılan, 'Perakende Ticaretin Düzenlenmesi' hakkındaki yasa teklifiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Birlik Başkanı Nihat Sözütek, son dönemde sayıları hızla artan, deyim yerindeyse her mahallenin hemen her sokağında mantar gibi türeyen zincir marketlerle başta bakkal olmak üzere küçük esnafın baş edecek gücü kalmadığına dikkati çekti. Perakende sektöründe hizmet veren küçük esnafın, devasa bütçelere sahip olan ve iğneden ipliğe her türlü emtianın satışını yapan zincir marketlerle rekabet edemediğinin altını çizen Başkan Sözütek, "Perakende Ticaretin Düzenlenmesi hakkındaki yasada yapılacak değişiklikle; zincir marketlerin birbirine yakın mesafede açılmasını önleyen adımlar atılarak, her yerde açılmasına sınırlama getirilecek. Zincir marketlerin açılmasına nüfus kriteri ve birbirlerine uzaklığı esas alınacak. Market markalı ürünlerin satışı kısıtlanırken, yöresel ürün satma zorunluluğu getirilecek. Bakkalların zincir marketlerle rekabet edebilmesi için kooperatifleşme modeliyle ucuz mala ulaşmasına imkan sağlayacak maddelerin de yer aldığı kanun teklifi küçük esnafımız için adeta can suyu olacaktır" dedi.

 

ÇALIŞMA SAATLERİ DE DÜZENLENMELİ

Zincir marketlerin açılmasına nüfus kriteri getirilmesinin yanı sıra hali hazırda faaliyette bulunanların da çalışma esaslarının yeniden belirlenmesi gerektiğini dile getiren Başkan Sözütek, "Yeni yasada yapılacak düzenlemeyle, açılış kriterlerinin yanı sıra zincir marketlerin çalışma saatleri de kısıtlanmalıdır. Buna göre gelişmiş ülkelerde olduğu gibi zincir marketlerin sabah  09:00 olan açılış saatleri 10:30'a, akşam 22:00 olan kapanış saatleri ise 18:00'e çekilmeli, cumartesi ya da pazar günü olmak kaydıyla haftanın bir günü tatil edilmelidir" diye konuştu.

Yapılan çalışmanın son derece yerinde ve uygun olduğunu, ekonomiye ivme kazandıracağını dile getiren Başkan Nihat Sözütek, "Her ne kadar adı ve sermayesi küçük olsa da esnafımız, sayısı, üretim ve istihdama katkısı ile ekonomimizin can damarı ve lokomotifi konumundadır.  Ticaretin ve sanayinin temel taşı olan küçük esnafın korunup desteklenmesi sürdürülebilir kalkınma için de son derece önem taşımaktadır" şeklinde konuştu.

Küçük esnaf ve sanatkarın, kanun teklifi üzerindeki çalışmaların tamamlanarak bir an önce TBMM'den geçmesini dört gözle beklediğini dile getiren Başkan Sözütek, "Yapılan çalışmalarla yeni yıl öncesi esnafımızın umutlarını yeşerten, geleceğe güvenle bakmasını sağlayan başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan'a gösterdikleri duyarlılıktan ötürü esnaf ve sanatkarlarımız adına şükranlarımı sunuyorum" ifadelerini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.