1. YAZARLAR

  2. Erol Saylan

  3. Büyükşehir Öncülüğünde Adana Belediyelerine Çağrımdır!..
Erol Saylan

Erol Saylan

Büyükşehir Öncülüğünde Adana Belediyelerine Çağrımdır!..

A+A-

Nisan ayında, bu konuyla ilgili bilgi kirliliğinin önüne geçmek için bir video kaydedip paylaşmıştım.

Ekmek Büfesi Videosu (24 Nisan 2020): https://www.youtube.com/watch?v=VSDIwePzCJM

Sn. Zeydan Karalar; ulusal kanallarda bana çok kızmıştı, oysa ki başkan’ın söylemindeki yanlış algının önüne geçmekti amacım, başkan “belediye ekmeğini 5 kuruşa sattık” demişti, tüm Türkiye Adana Belediyesi’nin ekmek büfelerinde ekmek 5 kuruşa satılıyor sanmıştı, sonradan bana kızsa da “biz yoksul mahallelerde ekmeği 5 kuruşa sattık, büfelerde değil” şeklinde açıklama yaptı da gerçek anlaşıldı.

Konuyu açıklayıcı yazım (27 Nisan 2020): https://www.kucuksaat.com/erol-saylandan-zeydan-karalara-yanit-6680h.htm

Gerçek anlaşıldı diyorum ama yine de anlaşılmayan bir bölüm kalmıştı, Hangi mahallelerde satıldı? Ne kadar sayıda satıldı? Hangi tarihte satıldı? sorularının yanıtları hiç bulunamadı.

e4c9531f-fb22-48d5-81f6-700b2f281783-001.jpg

Bunlar bugünün konusu değil tabii ki, amacım sadece hatırlatmaktı.

Bu yaşananların tarihi Nisan 2020 idi, yani salgının daha başlarda olduğu zamanlardı.

2020 yılının son günlerine geldik, salgın eskiye göre daha da şiddetlendi, insanlar daha da sorun yaşar hale geldi.

Uzun süredir işsiz kalan, yevmiye usulü çalışıp günlük kazancıyla evine ekmek götürmek zorunda kalan insanlar daha da zor zamanlar yaşamaya başladı. İşsizler çoğaldı, birçok iş yeri kapandı, geliri tamamen yok olan ve ailesi olan çok sayıda insan var oldu.

0d952bbf-7335-4492-84b5-9df7145a01b2-001.jpg

Zeydan Karalar’a çağrımdır, Adana Büyükşehir Belediyesi’nin ekmek büfelerinde ekmek fiyatını şimdi 5 kuruş yapın veya geliri olmayan insanların kolayca alabileceği makul bir rakama çekin.

Hep söylediğiniz gibi “belediye’nin parası yok” derseniz eğer, nüfus oranlarına göre Çukurova, Seyhan, Sarıçam ve Yüreğir belediyeleriyle basının önünde bir masa etrafında toplanıp, ilçelerinin nüfus oranlarına göre onlardan da katkı koymalarını isteyin.

Ekmek maliyetini bilmiyorum, yasada belirtildiği gibi belediyelerin kar amacı gütmeyen kurumlar olması gerektiğinden yola çıkarsak ve Büyükşehir Belediyesi, maliyetine veya maliyetin altına ekmek satamayacak kadar zorda ise, işte çözüm olarak merkez ilçe belediyeleriyle birleşerek yapın bunu.

Bu hizmet altından kalkılamayacak bir bütçe gerektirmez düşüncesindeyim, istenirse tabii ki yapılabilir!..

Belediyelerin, şu günlerde kendi insanına yapacağı en büyük hizmet bu olur.

Sonuçta, Adanalının kendi belediyesi kendi yoksuluna şu zor günlerde fayda sağlayacak bir iş yapmış olur.

İnanıyorum ki ekonomik durumu iyi olan Adana insanı ekmek büfelerinden ekmek almayacaktır, sesini duyuramayan, açlık derecesinde zor zamanlar yaşayan yoksul vatandaşlara ulaşacaktır bu ekmekler!..

Belediye Başkanları, belediyenin gerçek sahibi olan Adanalı yoksul vatandaşların ne kadar zor zamanlar yaşadığını bilmiyor olamazlar diye düşünüyorum.

Bu kez siyaseti bir kenara bırakıp, bir araya gelip kolaylıkla bu hizmeti yapabilirsiniz. Hizmetse düşünceniz işte size tarihi bir fırsat…

Ha gayret.

b22f7db2-cfd6-44c5-a447-03acaa8ac54f.png

Önceki ve Sonraki Yazılar