1. YAZARLAR

  2. Yüksel Mert

  3. Dayım Ali Vayıs Hakk'a Yürüdü
Yüksel Mert

Yüksel Mert

Dayım Ali Vayıs Hakk'a Yürüdü

A+A-

(ŞÜKÜRLER OLSUN KURTULDU) 

Cebel-i Bereket Eşrafından Mustafa Kemal’in Oğlu Dayım Ali VAYIS Hakka yürüdü.

Bizzat kendisine Eylül ayında söylemiş helalleşmiştim. Ben akrabalarım ve arkadaşlarımla SAĞLIĞINDA ilgilenirim öldüğünde sahip çıkanı çok olur. diye..

MERHUM ALI VAYIS

Uzun yıllar ailenin tek erkek çocuğuydu. El bebek Gül bebek yetiş(tiril)di. Ekmeği yenilir, suyu içilir, misafirperver; ADAMGİBİADAM’dı. 

9c302c81-d08a-47d0-b77c-7d0b5b397d09.jpg

MUHTAR-BERBER

Bir dönem CEBEL-i Berekette muhtarlık yaptı.  Köyün bir numaralı berberiydi. Hemen hemen 50 yaş üstü herkesin traş olduğu efsane bir berberdi.

AĞIR AĞBİ

Kızların göz bebeği, (Merhum) Mediha VAYIS’ın biricik sevgilisiydi.  Bir dizine (10) küsur çocuğun babası olmasının yanında, Ayşe Nenem vefat ettikten sonra OSMANİYELİ Ünlü Cırnazlı Halil Efendinin Kızı Hatice Hanımla evlenen dedemden olma başta İlhan VAYIS dayım olmak üzere dört kardeşe daha ağabeylik yaptı. Yani yükü ağır bir ağabeydi. 

4a597137-7e0e-4d77-8b81-43ba36719cdf.jpg

DİNDAR CHP’Lİ

Dayım sosyal demokrat, aydın entellektüel solcu bir insandı. CHP’liydi. Mertçe itiraf edeyim buna diğer kardeşlerimde şehadet edecektir. Bize dinimizi diyanetimizi ilk namaz surelerini dayım öğretti desem abartmış olmam.  

60 YIL SONRA

Kader bizi 60 yıl sonra bir araya getirdi. Dayıma yaylada komşu oldum. Hemen hemen Her gün ziyaretine gider halini hatırını sorar, kendi elleriyle demlediği çayı birlikte yudumlar muhabbet eder eski günleri yad ederdik. Ailenin iç işlerine yakından şahit olanlardanım. 

78ae677b-3921-490a-a399-153670c82a66.jpg

BAŞSAĞLIĞI 

Dayım sevabıyla günahıyla seksen küsür yıl yaşayarak Rabbine kavuştu. Ruhu Şad mekanı CENNET olsun. Servet, İbrahim, Mesut, Mustafa, Ülker, Ayse, Hacer ve Büşra’ya ayrıca İlhan, Mustafa ve Ayten’e SABIR METANET BASAGLİĞİ diliyorum.  Huzur içinde uyuması icin elbette bazı talep ve temennilerini dile getirmem gerekiyor.  

TÜRKAN VAYIS 

Gençliğini, huzurunu, mutluluğunu, gecesini gündüzünü en güzel yıllarını babasına adayarak geçiren adeta kendisini babasına feda eden bir evlat Türkan VAYİS Hanımefendiyi MERTÇE kutluyorum. 

4578e9cf-56b5-425e-9752-0d5ca7cf17a9.jpg

SONUÇ 

Dayımın huzur içinde uyuması icin başta Türkan olmak üzere dayımın besleyip büyüttüğü Torunları Sibel ve Ali’ye de sahip çıkılması gerektiğinin altını çiziyor Tüm Ailenin Hüznünü paylaşıyorum. 

Cümleten Başımız sağ olsun. 

Allah Rahmet Eylesin 

Mekanı CENNET olsun. 

Yüksel Mert Özel Haber 
Cebel-I Bereket/ OSMANİYE

Önceki ve Sonraki Yazılar