1. YAZARLAR

  2. Vedat Kahyalar

  3. Filistin'in hak etmediği soykırım için kim ne yapabilir?
Vedat Kahyalar

Vedat Kahyalar

Filistin'in hak etmediği soykırım için kim ne yapabilir?

A+A-

Filistin için somut cevap verebilecek ülkeler var mı?

Yemen elinden geleni yapıyor ama yoksul ve silahları çok yetersiz.

Yemen Dışişleri Bakanlığı 4 Ocak'ta yaptığı açıklamada, İsrail'in ırkçı ve hukuka aykırı açıklamalarına tepki göstererek, "Uluslararası topluma İsrail güçlerinin Filistin halkına karşı işlediği suçları ve ihlalleri durdurma konusundaki sorumluluklarını yerine getirme" çağrısı yaptı.

Yemen hükümeti, başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin devleti kurulmasına ilişkin alınan uluslararası kararların derhal uygulanması çağrısını da defalarca yineledi.

Öte yandan, Yemen'in kuzeyinin büyük bölümünü kontrolü altında tutan Husiler de "Gazze'nin zaferini siyasi ve askeri olarak destekleme" konusundaki pozisyonlarını ilan etti.

Husiler ilk kez 31 Ekim'de İsrail'in güneyindeki Eilat şehrine füze ve silahlı insansız hava aracı (SİHA) ile saldırı düzenlemiş, daha sonraki günlerde de Kızıldeniz'de İsrail'e ait ve İsrail'e giden gemileri hedef aldığını duyurmuştu.

İran, çok uzun yılardan beri ambargo altında, dört bir yanı ABD üsleriyle sarılı. Buna rağmen, Suriye'nin başkenti Şam'daki Büyükelciliği İsrail tarafından vurulunca, buna 300 füze atarak cevap vermiştir. Her ne kadar bu saldırı,İsrail hava savunma sistemleri, Ürdun hava kuvvetleri, Fransa ve İngiltere hava savunma sistemleriyle büyük oranda etkisiz kılınmış ta olsa 1.3 milyar dolarlık bir savunma İsrail'e pahalıya mal olmuştur. Bu hafif tarz füze saldırısıyla, İsrail vurulmaz algısı yere serilmiştir.

Güney Afrika Cumhuriyeti’nin, “Gazze'deki Filistin halkına soykırım yaptığı” gerekçesiyle İsrail hakkında açtığı davanın, Lahey’deki Uluslararası Adalet Divanı’ndaki kamuya açık ilk duruşması tamamlandı.

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Başsavcısı Karim Ahmad Han, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu için tutuklama taleb etti.
Netanyahu ve İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant'ın yanı sıra bazı Hamas yetkilileri hakkında da savaş suçu ve insanlığa karşı suç işledikleri şüphesiyle yakalama emri çıkarılması istenmişti.

Rusya, Ukrayna çok önceden kapıştırıldı. Halen devam eden savaşa rağmen Rusya'nın Filistin'e destek olabilmesi imkansız gibi..
Suriye, Libya ,Irak paramparça edildi.Belli ki bu günler için çok önceden ciddi hazırlıklar yapılmış.

Lübnan, karmakarışık. Mısır borç batağında. Suud, Katar, BAE, Ürdün zaten ABD/İngiltere uyduları.

Pakistan, Afganistan, Bangladeş...
kendi iç sorunları ve yoksullukla meşgul. Afrika ülkeleri, Endonezya,Azerbaycan,Türki cumhuriyetler kendi aleminde. 

Geriye Türkiye kalıyor. Türkiye NATO üyesi ve ekonomisi bıçak sırtı. Enflasyon halkı fena örselemiş durumda. Gelirlerin adil paylaşılamamış olması, 10 milyonun üzerinde sığınmacı barındırması zaten dengeleri alt üst etmiş durumda. Yüksek dış borçlar, AB ve ABD ile derin yakınlıklar Türkiye'nin elini bağlayan sebepler. Türk halkı gerçekten Filistin davasını destekliyor. Maddi manevi elinden gelen desteği gösteriyor ancak Türk Silahlı Kuvvetlerinin savaşa girme olasılığı yok. Azerbaycan üzerinden ülkemize boru hattıyla gelen petrolün durdurulması ve Kürecik radar üssünün kapatılması beklenen en büyük destek unsurları olarak öne çıkıyor.

Amerika'da yaklaşan seçimler ve Amerikan üniversitelerinde ortaya çıkan kitlesel itirazlar, Amerikan kamuoyunu da harekete geçirmiştir. Joe Biden'in soykırıma verdiği destek nedeniyle oy oranları ciddi oranda gerilemeye başlayınca soykırımının artık devam etmemesi ve barış için zorlamalar olacağı mesajları medyada yer almıştır. Abd'nin ilkesel değil mecburiyetten barışı savunduğu çok açıktır. Buna rağmen boğazına kadar insanlık suçlarına batmış, ülkesinde yolsuzluk şampiyonu olmuş Netenyahu'nun bu barış çağrılarına olumlu bakacağı beklenmiyor. 

8 ayın sonunda ortaya çıkan gerçek şudur :

-Filistin halkı ülkesi için onurla direniyor.
-Dünya halkları ayakta ve İsrail'i kınıyor.
-Dünya üniversiteleri, bilim, sanat, spor camiası Filistin için duyarlı ve desteklerini açıkça ortaya koymaktan çekinmiyorlar.
-Halkı müslüman ülkeler, iç kamuoyları tarafından sıkıştırılıyor.
-Duyarlı ülkeler hukuki mücadelelerini sürdürüp,İsrail üretimi dünyada yalnizlstirmaya devam ediyorlar.
-Düzeyli medya ve sosyal medya mensupları dünyada hâlâ var ve bu soykırımı her yere duyuruyorlar.

Allah Filistin'e yardım etsin. 
İyi insanların dua ve destekleri, vatansever direniş güçleri ile birleşince, Allah'ın zafer vereceği günleri göreceğimize inanıyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.