1. YAZARLAR

  2. Erol Aydın

  3. Jant, CMS ve Şener Muter
Erol Aydın

Erol Aydın

Jant, CMS ve Şener Muter

A+A-

Başlıktaki üçlü, bir bütünün ayrılmaz parçaları olarak hep birlikte zikredilmişlerdir. Birisini ifade ettiğinizde diğeri algı olarak tek seçenek olarak akla gelmektedir. İş dünyası, sanayi camiası ve otomotiv sektörü Şener Muter duayenini kaybetmenin üzüntüsünü yaşamaktadır.

            Çalışma hayatına başladığım ‘88 yılında CMS Jant Fabrikasının başında GM olarak Sayın Şener Muter bulunmaktaydı. O güne kadar Türkiye’de özel alaşımlı alüminyum jant kimsenin hakkında fikri olmadığı bir ürün olarak her türlü riski üzerinde topluyordu. Oysa kendisi ODTÜ sonrası İtalya’da yaptığı ihtisas ile alüminyum döküm konusunda önemli bilgi birikimine sahipti. Dar bir kadro, ona inanan bir patron ve özverili çalışanları ile bu yeni ürünü önce iç piyasaya daha sonra ülkemizde otomobil üreten fabrikalara orijinal ekipman olarak vermeye başladık. Süreç belki yavaş ilerliyor zaman zaman ortaya çıkan problemleri çözmek sıkıntılara sebep olsa da deneme yanılma ile fakat emin adımlarla yol alıyorduk.

            Şener Bey, yumuşak huylu tatlı-sert otoritesi ile hem ekibine sahip çıkıyor hem de bilgi ve tecrübesini her fırsatta çalışanları ile paylaşarak işletmenin ileri gitmesine katkı sağlıyordu. Jant, araçlar için aynı zamanda emniyet parçası olduğu içinde gerekli fiziksel ve kimyasal testler ile birlikte özellikle hammaddenin kalitesinden taviz verilmiyordu. Alüminyum, piyasada zayıf olarak görüldüğü için de “çelik jant” olarak kendi algısını oluşturarak bir güven tesis etmişti. Araç sahiplerinin ilgilendiği asıl konu estetik olduğu için de kısa zamanda bu konuda ki talep patlama noktasına gelmiş idi.

            Çok hızlı ve emin adımlarla büyürken ’94 ekonomik krizi bizleri yeni kararlar alma noktasında bir yol ayrımına getirmiş bulunmaktaydı. İç piyasa kriz dolayısıyla tıkandığı için o güne kadar gündemde olmayan ihracat fikri yine Şener Muter’in engin öngörüsü ve ortak akılla ortaya çıkmış idi. İlk parti ihracat büyük bir heyecan ve alayıvala ile gerçekleştiğinde artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktı. Kalite ve fiyat avantajı ile birlikte özellikle Avrupa’ya olan ulaşım kolaylıkları sayesinde bir patlama yaşıyorduk. Artık tek fabrika talepleri karşılamadığı için yeni yatırımlarla üretim sürekli artıyordu. Bugün 4 fabrika, 4 bin çalışan yıllık 12 milyon jant üretimi ile tüm dünyadaki her marka araba için orijinal ekipman olarak CMS Jant tercih edilmektedir.

            Sonuç olarak; kurucu GM olarak 20 yıl ve daha sonraki yıllarda da yönetim kurulu üyesi olarak görev yapan Sayın Şener Muter her fani gibi ebediyete intikal etmiştir. Cenazesinde büyük bir vefa örneği gösterilerek tüm patronların yanı sıra geçmişte birlikte yol aldığı tüm eski çalışma arkadaşları da evlatları Sinan ve Fatih’i yalnız bırakmamışlardır. Babalarının bu manevi mirası onlar için şeref madalyası olarak ömür boyu en büyük mirasları olacaktır. Alüminyum jantın babasına veda ederken Yüce Allah’ım rahmeti ile muamele ederek cennetine koyması için dua ediyorum. Biz kendisinden razıyız, Mevla’m da razı olsun.

            Esenlik dileklerimle,

            Erol Aydın

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.