1. YAZARLAR

  2. Erol Saylan

  3. Sorun; çöp mü, belediye mi? Amaç; hizmet mi, reklam mı?
Erol Saylan

Erol Saylan

Sorun; çöp mü, belediye mi? Amaç; hizmet mi, reklam mı?

A+A-

Adana Büyükşehir Belediyesi’ne, 21 Aralık tarihli yazımda, “insanlar zor zamanlar yaşıyor, belediye büfelerinde ekmek fiyatlarını düşürün” diye çağrı yaptım, 1 hafta sonra ekmeğe zam yaptılar.

( https://www.kucuksaat.com/buyuksehir-onculugunde-adana-belediyelerine-cagrimdir-344yy.htm )

Bunun için bu konuyu yazmaya korktum bir an ama yazmak görevimiz.

Çağdaş bir iş yapalım diye çıkılan yolda, ‘reklamımızı yaptık bırakalım artık ne olursa olsun’ mantığıyla davranılırsa sonuç hüsran olur.

Konu; Seyhan Belediyesi’nin, Zeydan Karalar dönemindeki çöp konteynerleri ile ilgili yaptığı icraat.

Konteynerleri, çöp kuyuları oluşturup yerin altına gömmek suretiyle daha temiz bir Seyhan olsun düşüncesiyle yola çıkılıp, bu fikir hayata geçirilmişti.

Gerçekten güzel bir hizmet, pozitif bir çalışma diye düşündük, pis görüntü ve çöp kokusu bitecek, tertemiz bir çevremiz olacaktı.

Evet, yapıldı…

Konteynerler yere gömüldü, çöpler görüntü kirliliği yaratmıyordu artık. Koku kalmamıştı, ilk başlarda “vay anasını, ne güzel bir hizmet” dedi vatandaş, herkes mutlu oldu.

Gelin görün ki, sonu hüsran oldu!..

“Bakarsan bağ, bakmazsan dağ olur” demiş ya atalarımız, bizim çöp icraatı dağ oldu.

Eski usul daha mı iyiydi bilemedi vatandaş…

Biraz araştırdım, bu konuya gerekli ilgiyi gösteren belediyelerin resimlerini paylaşıyorum sizlerle.

erol1.png

erol2-001.pngerol3.pngerol4.pngerol5.png

erol6.pngerol7.png

Türkiye’nin bazı bölgelerinde, çok küçük ilçelerinde dahi bu konuda o kadar duyarlı davranan belediyeler varmış ki, bizler Adana’da gerçekten vazgeçilmiş, unutulmuş, önemsenmeyen insanlar olarak yaşıyoruz algısına kapıldım.

Geçenlerde kir pas içindeki, kapağı açık bir çöp kuyusunun resmini sosyal medya’dan paylaşıp Seyhan Belediyesi’ni de ekledim, sanırım yetkili kimselere ulaştı ki resmini paylaşıp adresini de yazdığım çöp çukuru aynı gün gelen bir ekip tarafından pırıl pırıl temizlendi.

İnsanlar ve sokak hayvanları için gerçek bir tehlike olduğu tartışmasız olan, açık bırakılan kapağı da kapatıldı.

Sonra mı?

Aynen devam!..

Temizliğe değil, açık kapak, kir pas içinde çevre, leş gibi koku saçan bir çöp çukuruyla yaşamaya devam.

Bir de pandemiden dolayı, “maske-mesafe-hijyen” şeklinde paylaşımlar yapar bu konteynerleri böyle bırakan belediye yetkilileri, inanması zor.

Yazık Adana’ya, yazık Adanalıya,

Yazık!..

Eğer bakımlarını yapamayacaksanız, dezenfekte edemeyecekseniz, kapağını kapatmak zor gelecekse, doldurun çukurları eski usule dönelim.

Vatandaşı suçlamayın sakın,

Siz bu anlamda görevinizi yapın, kalan kısmı için hep birlikte bilinçlendirelim yanlış davranan vatandaşı, bir çağrı yapın sonrasında poşetsiz çöp atanlara kesin cezayı mesela…

Ama sonunda temiz olsun yaşadığımız yer, tehlike arz etmesin her sokakta tuzak kurulmuşçasına kapağı açık bekleyen çukurlar, pis kokular solumasın insanlar.

Küçük gibi görünen ama gerçekte büyük bir sorun olan bu konuyu lütfen çözün artık! Para pul istemeyen, sadece ilginizi bekleyen bu konuyu biz çözdük diye gururla söyleyin sonra, bizler de alkışlayalım sizleri…

Ele güne karşı Adana’yı rezil etmeyin, insanların sağlığını riske etmeyin.

Lütfen işinizi yapın.

“Aslan yattığı yerden belli olur”

Seyhan Belediyesi'ne ait çöp konteyneri (Pınar Mahallesi 74003 Sokak)

357fd6b9-c79f-4c45-9269-6d24b03b136f.jpg45a2d432-dd5a-4981-b933-1bc27b671154.jpga8da0ec3-9a2a-4646-9296-4ae059986a4b.jpg

Önceki ve Sonraki Yazılar